Podróże

Paryż za darmo – 10 rzeczy, które można zrobić w stolicy Francji za darmo

Paryż za darmo? Takie stwierdzenie brzmi nieprawdopodobnie. Paryż nie należy do najtańszych miast, a jego zwiedzanie może mocno nadwyrężyć portfel. Są jednak sposoby na to, aby koszty wstępów zminimalizować i skorzystać z atrakcji dostępnych za darmo.

Najwięcej szczęścia mają osoby do 25 roku życia (w niektórych miejscach do 26 roku życia). Dla nich Paryż za darmo to naprawdę darmowe zwiedzanie! W wielu muzeach i atrakcjach, obywatele Unii Europejskiej do 25 roku życia mają darmowy wstęp. Czasami jest to atrakcyjna zniżka.

 

Paryż za darmo

10 rzeczy, które można robić w Paryżu za darmo

1. Luwr

Luwr to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba „zaliczyć” będąc w Paryżu. W zależności od dnia i godziny trzeba liczyć się z kolejkami do wejścia. Osoby do 25 roku życia są szczęściarzami – obowiązuje je darmowe wejście.  Dodatkowo, od października do marca darmowy wstęp jest w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Więcej o Luwrze w tym wpisie.

 

2. Katedra Notre-Dame

Kolejne „must-see”, i do tego jeszcze kwatera główna Quasimodo… 🙂

Wstęp do Katedry jest darmowy dla wszystkich. Płatny jest niestety wstęp na wieże Notre-Dame, ale… za darmo dla osób do 25 roku życia. Warto wspiąć się na wieże, widok jest niesamowity…i te krogulce! O Notre-Dame pisałam tutaj, warto sprawdzić oficjalną stronę internetową i upewnić się co do dni i godzin otwarcia.

 

3. Łuk Triumfalny

Kolejne miejsce z którego można podziwiać panoramę Paryża. Bezpłatny wstęp dla osób do 25 roku życia, więcej informacji na stronie internetowej, a w moim wpisie zdjęcia zachęcające do wpisania Łuku Triumfalnego na listę „do zrobienia”.

4. Wersal

Darmowy wstęp do Wersalu, za okazaniem dowodu, mają osoby do 26 roku życia. Od października do marca w pierwszą niedzielę miesiąca darmowy wstęp dostępny dla wszystkich. Więcej informacji tutaj. O wizycie w Wersalu przeczytacie w tym poście. 

5. Pozostałe muzea i zabytki

Osoby do 25 roku życia mają darmowy wstęp do wszystkich państwowych zabytków i muzeów, czyli między innymi do Les Invalides, do Pantheonu czy do Centrum Pompidou

Poniższa lista ze strony Paris Info wyczerpuje temat – znajdziemy tam muzea, do których zawsze jest darmowy wstęp (np. Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris), takie do których darmowy wstęp jest w pierwszą niedzielę miesiąca przez cały rok (np. Musée d’Orsay czy Musée Rodin)

6. Cmentarz Père-Lachaise

Cmentarz… Nietypowe miejsce do zwiedzania. Père-Lachaise to jednak nie jest zwykły cmentarz, o czym pisałam już tutaj. To miejsce z niezwykłą, spokojną atmosferą. Warto się tam wybrać, jeśli czas Wam na to pozwoli. Wstęp bezpłatny.

7. Paryż za darmo – targi staroci

Kolejną darmową atrakcją (darmową dopóki nie wpadniemy w szał zakupów!) są targi staroci, które w Paryżu naprawdę mają rozmach. Możecie udać się na Le Marché aux Puces w Saint Ouen (dojazd metrem: Porte de Clignancourt , Garibaldi ) lub Marché aux Puces de la Porte de Vanves (dojazd metrem: Porte de Vanves ). Nawet jeśli nie macie w planach zakupów, warto się tam wybrać, przynajmniej żeby doświadczyć czegoś nowego.

8. Paryż za darmo – miejskie parki

Każda pora roku jest dobra na odkrywanie paryskich parków – wiosna i lato oczywiście wygrywają, ale jesień i zima też mają swoje uroki. Ogromna ilość parków sprawia, że podczas zwiedzania na pewno o kilka z nich zahaczycie. Turyści najczęściej trafiają do Ogrodów Tuileries czy do Ogrodu Luksemburskiego. Jeśli szukacie czegoś poza turystycznymi ścieżkami polecam Parc des Buttes-Chamont i Park de Belleville – dwie różne perspektywy na Paryż.

O Paryskich parkach napisałam aż 3 notki – zajrzyjcie i zainspirujcie się zdjęciami!

Jeśli chcecie wczuć się w paryski klimat to polecam piknik w którymś z parków – poczujecie się przez chwilę jak miejscowi!

9. Wieczór nad Sekwaną

Jeśli odwiedzicie Paryż wiosną lub latem, musicie wybrać się wieczorem nad Sekwanę! Kupcie wino i ser, usiądźcie nad Sekwaną (polecam Pont Neuf) i delektujcie się panującą tam atmosferą, obserwujcie przepływające barki, wpatrujcie się w okna kamienic. Takie wieczory to jedna z tych rzeczy za którymi tęsknię najbardziej!

wieczor nad Sekwana

10. Spacerowanie i chłonięcie paryskiej atmosfery

To co najlepsze w Paryżu możecie mieć za darmo – wiadomo, są zabytki, są muzea, są miejsca które trzeba zobaczyć – ale najlepsze jest chodzenie bez celu, bez mapy, obserwowanie ludzi. Usiąść na ławce w parku albo zorganizować piknik i delektować się chwilą w Paryżu.

A gdy się ściemnia warto spacerować i zaglądać w okna – ah, te paryskie mieszkania…

You Might Also Like...