Podróże

15 paryskich parków wartych odwiedzenia

Będąc w Paryżu, trzeba iść do parku. To w parkach przez większość roku toczy się życie, to tam spędza się weekendy z rodziną i znajomymi piknikując przez cały dzień. Zwykły turysta najczęściej trafia do Jardin du Tuileries, ewentualnie do Ogrodu Luksemburskiego. I bardzo dobrze, bo są to bardzo piękne ogrody, w których można odpocząć i nacieszyć się atmosferą Paryża. Stolica Francji parkami stoi, w każdej dzielnicy znajdziecie albo duże parki, albo mniejsze ogrody czy skwerki. Przedstawiam Wam dzisiaj listę 15 paryskich parków wartych odwiedzenia. Niektóre z nich leżą daleko poza typowym turystycznym szlakiem, ale naprawdę warto je odwiedzić jeśli będziecie dysponować większą ilością czasu. 

Chcecie poznać moich faworytów? Zdecydowanie Parc de Buttes-Chaumont (z pięknym widokiem na Sacre-Cœur), Parc Monceau (niedaleko chodziłam do szkoły językowej, stąd ten sentyment) oraz Parc Montsouris (wydaje się taki tajemniczy).

Wiosna to zdecydowanie najlepsza pora na wizytę w Paryżu. Wszystko kwitnie, pogoda dopisuje… Pamiętajcie, żeby usiąść na ławce w paryskim parku w przerwie między intensywnym zwiedzaniem!

 

15 paryskich parków wartych odwiedzenia

 

 

Ogród Tuileries

Największy paryski ogród (25,5 ha) rozpościera się między placem Concorde a Luwrem, w pierwszej dzielnicy Paryża.  Ogród ten należy do najważniejszych i najstarszych ogrodów w stylu francuskim w Paryżu. Dawniej otaczał Pałac Tuileries, który niestety nie zachował się do naszych czasów. Co ciekawe, ogród został dodany do francuskiej listy pomników historii w 1914 roku oraz znajduje się na liście UNESCO. Jardin des Tuileries zawsze jest pełny spacerujących i wypoczywających paryżan i turystów. Można przysiąść na jednym z wielu krzeseł, wypić kawę, pobawić się miniaturową łódką z żaglem, podziwiać rzeźby Coustou czy Rodin’a, a także inne, współczesne, często stawiane tylko na jakiś czas (jak rzeźba „Matka” przedstawiająca wielkiego pająka, autorstwa Louise Bourgeois).

Dojazd: linia 1 (Tuileries)

Jardin de Tuileries

Jardin de Tuileries

Ogród Luksemburski

Znajduje się w 6 dzielnicy, otacza Pałac Luksemburski, który jest siedzibą Senatu. To drugi co do wielkości ogród miejski w Paryżu (zaraz po Ogrodach Tuilleires), i tutaj też najczęściej trafiają turyści, którzy zapuszczą się  w okolice Saint Germain des Prés czy Odeonu. Najpopularniejszym elementem ogrodu jest Fontanna Medycejska (La Fontaine Médicis). Zbudowana w 1630 przez Marię Medycejską, wdowę po królu Francji Henryku IV, w XVIII wieku popadła w ruinę, ale odrestaurował ją, na rozkaz Napoleona, architekt Łuku Triumfalnego Jean Chalgrin. W ogrodzie znaleźć można ponad 100 rzeźb, między innymi pierwszy model Statui Wolności (tak, tak, tej z Nowego Jorku!). Dookoła centralnego basenu rozstawiono serię dwudziestu rzeźb przedstawiających francuskie królowe i święte. Oprócz tego znaleźć tam można korty tenisowe, teatr marionetek i… 4800 krzeseł i leżaków. To jest to, co w Jardin des Tuileries i Jardin du Luxembourg mnie urzekło. Przychodzisz, i nie ma problemu zajętych ławek. Bierzesz krzesło, ustawiasz je w słońcu i czytasz książkę. Miejsca do odpoczynku dla nikogo tam nie zabraknie.

Parc de la Villette

Park położony w północnej części miasta, dawniej znajdowała się tu ogromna rzeźnia i targ zwierząt, obecnie znajduje się tu muzeum nowoczesnej techniki  – Cité des Sciences et de l’Industrie, otoczone przez 55 hekatorowy park, w którym znaleźć można także salę koncertową Zenith, pawilon wystawowy Grande Halle, centrum muzyczne Cité de la musique, kino panoramiczne La Géode, okręt podwodny L’Argonaute… Ufff… jest tego naprawdę sporo, a do tego dochodzą jeszcze place zabaw dla dzieci i zielone tereny, idealne na piknik.  Park przecina Canal de l’Ourcq wzdłuż którego biegnie ścieżka rowerowa. Kanał ten zamienia się potem w Bassin de la Villette, wzdłuż którego można udać się na spacer i dojść aż do stacji Stalingrad lub Jares (linia 2). Przeczytaj tutaj o spacerze w dzielnicy la Villette.

Dojazd: linia 7 (Porte de la Villette), linia 5 (Porte de Pantin).

kanał La Villette

 

Parc des Buttes-Chaumont

Park znajduje się w 19 dzielnicy, między stacjami metra Botzaris i Buttes Chaumont (linia 7 bis). Park ten powstał w latach 60. XIX wieku z inicjatywy Georges’a Haussmanna (inicjator 'Wielkiej przebudowy Paryża w latach 1852-1870). Zbudowany na terenie dawnego wysypiska śmieci i kopalni gipsu pozytywnie zaskakuje każdego, kto odwiedza go po raz pierwszy. Górzysty i zalesiony teren kryje wiele ścieżek, delikatnych pagórków idealnych do wylegiwania się, ale też… „rzymską świątynię” usytuowaną na 50-metrowej górze, wodospad, jaskinię pełną stalaktytów (oczywiście sztucznych) oraz jezioro. Do tego wypożyczalnia łodzi, teatr lalkowy, przejażdżki na ośle… Gdy dołożyć do tego piękny widok na Sacré Coeur, to nic dziwnego, że paryżanie spędzają w nim swój wolny czas.

Dojazd: linia 7B (Botzaris)

Parc de Buttes Chaumont

Parc de Buttes Chaumont

 

Parc Monceau

Park znajduje się w ósmej dzielnicy. Przy głównym wejściu stoi rotunda, która niegdyś służyła jako budynek do pobierania opłat od handlarzy wjeżdżających do miasta. Park otwarto w 1769 roku, zaprojektowany on został na wzór ogrodów angielskich. Park jest ulubionym miejscem weekendowego odpoczynku całych rodzin.

Dojazd: linia 2 (stacja Monceau)

Parc Monceau

Parc Montsouris

Ten park znajduje się w czternastej dzielnicy, na lewym brzegu Sekwany. Zajmuje powierzchnię 15 hektarów, został utworzony na rozkaz Napoleona III i barona Haussmanna podczas wielkiej przebudowy Paryża. Park utrzymany jest w stylu angielskim.

Park skrywa podobno kilka schronów przeciwlotniczych z czasów pierwszej wojny światowej, oraz dawne wejście do paryskich katakumb (to znajduje się podobno na dnie jeziora). Park ten znajduje się w pobliżu kampusu uniwersyteckiego i jest ulubionym miejscem odpoczynku studentów.

Dojazd: RER B (stacja Cité Universitaire), linia 6 (stacja Glacière), linia 4 (stacja Porte d’Orléans)

Parc Montsouris

Parc Montsouris

Parc de Bagatelle

Do Parku Bagatelle zawitają tylko ci turyści, którzy dysponują naprawdę dużą ilością czasu. Leżący w obrębie Lasku Bulońskiego  jest jednym z czterech ogrodów botanicznych znajdujących się w Paryżu. Nazwa parku nawiązuje do zakładu jaki zawarł hrabia d’Artois z Marią Antoniną. Hrabia założył się, że zbuduje pałacyk w 3 miesiące. Zakład wygrał, ale sporo go to kosztowało – stąd ironiczna nazwa bagatelle („niewielka sumka”). Pałacyk został zaprojektowany w jedną noc, a budowało go prawie 900 robotników! Wejście do parku jest płatne, ale warto wydać parę groszy (a dokładniej 5 euro), by nacieszyć ciało i duszę. W parku znajduje się oczywiście wspomniany już pałacyk, oranżeria, sztuczne wodospady, urocze chińskie pagody i rosarium, w którym, od kwietnia do października, kwitnie około 8000 róż. Do tego, po parku spacerują sobie pawie, a wielkie polany zachęcają do piknikowania.

Dojazd: linia metra 1 (przystanek Pont de Neuilly, następnie około 15-20 minut marszu) lub linia 1 (przystanek Porte Maillot, a potem autobus 43 lub 244)

Parc de Belleville

Parc de Belleville powstał w 1988 roku na wzgórzach Belleville. Znajduje się on w połowie drogi między parkiem Buttes-Chaumont i Cmentarzem Pere-Lachaise. Dzielnica w której leży nie należy do najciekawszych, ale park warto odwiedzić bo rozciąga się stąd wspaniała panorama na Paryż.

Dojazd: linia 11 (Pyrénées)

Park de Belleville

Bois de Vincennes

Położony we wschodniej części miasta, zajmuje powierzchnię prawie 1000 hektarów, co stawia go na pierwszym miejscu paryskich terenów zielonych. Na jego terenie znajdują się cztery jeziora: Saint-Mandé, Daumesnil, Gravelle i Minimes. Oprócz jezior i wielkich połaci terenów zielonych, znajdziemy tam Zamek Vincennes, paryski ogród botaniczny, arboretum, hipodrom. W parku możemy spacerować, biegać, jeździć na rowerze, na rolkach, konno, a także wypożyczyć łódkę i pływać po jeziorze.

Dojazd: linia 1 (Chateau de Vincennes), linia 8 (Porte Dorée, Porte de Charenton), RER A (Vincennes)

Vincennes

Ile aux Cygnes

Kolejne miejsce należy do jednych z moich ulubionych w Paryżu. 'Wyspa Łabędzi’ parkiem nie jest, uważana jest raczej za alejkę spacerową. Ale ma w sobie niezwykły urok, który sprawia że chce się tam przebywać. Któż by nie chciał usiąść na ławce z widokiem na Wieżę Eiffla i poczytać książkę?

Jest to sztuczna wyspa, leżąca na Sekwanie, między szesnastą a piętnastą dzielnicą (administracyjnie należy do tej drugiej). Jest szeroka na 11 metrów, długa na 890 metrów, przebiegają przez nią trzy mosty (w tym mój ulubiony, Bir-Hakeim!). Na końcu wyspy znajduje się replika Statui Wolności.

Dojazd: linia 6 (stacja Passy, Bir-Hakeim), RER C (stacja Champs de Mars – Tour Eiffel).

Ile aux Cygnes

Parc de Saint-Cloud

Park ten znajduje się już po za granicami Paryża. Zajmuje powierzchnię około 460 hektarów. Znajdziemy tam liczne fontanny, zamek, rozległe łąki idealne do piknikowania. Możemy też podziwiać  piękną panoramę Paryża z miejsca zwanego 'latarnią’.

W parku tym odbywa się festiwal muzyczny 'Rock en Seine’ czy też festiwal filmowy 'Films sous les étoiles’.

Dojazd: metro 9 (Pont de Sèvres), 10 (Boulogne Pont de Saint Cloud), T2 (Parc de Saint-Cloud lub Musée de Sèvres).

Parc de Saint Cloud

Parc André-Citroën

Znajduje się on na lewym brzegu Sekwany, w piętnastej dzielnicy. Został on utworzony na miejscu dawnej fabryki Citroëna w 1992 roku. Na powierzchni 14 hektarów znajdują się m.in. szklarnie z różnymi gatunkami roślin, fontanny, teren do zabaw oraz balon, który w bezwietrzną pogodę unosi się nad Paryżem.

Dojazd: RER C – stacje Javel lub Pont du Garigliano, linia 8 (stacja Balard), linia 10 (stacja Javel André-Citroën)

Parc Andre Citroen
Parc Andre Citroen

Parc de l’ile Saint Germain

Park ten znajduje się na wyspie Saint Germain, położonej na Sekwanie, w południowo-zachodniej części Paryża. Park zajmuje około 20 hektarów, w tym 8 zajmują ogrody w których rośliny rosną jak chcą i gdzie chcą – bez ingerencji człowieka. Oprócz tego znajdują się tam tematyczne ogrody z sadzonkami, rzeźba „Wieża Figur”, która ma 24 m wysokości oraz atrakcja dla najmłodszych – przejażdżki na kucykach.

Dojazd: T2 (stacja Les Moulineaux), RER C (Issy – Val de Seine)

Parc de l'ile Saint Germain

Jardin des Plantes

Jardin des Plantes to paryski ogród botaniczny. Znajduje się on w piątej dzielnicy Paryża. Na terenie Jardin des Plantes znajduje się kilka oddziałów Muzeum Historii Naturalnej, m.in. Grande Galerie d’Evolution czy Muzeum Paleontologii. Znajdziecie tam też Menagerie du Jardin des Plantes,  drugi najstarszy ogród  zoologicznym na świecie! Oprócz tego całe mnóstwo zieleni, szklarnie z tropikalnym roślinami i dużo więcej!

Dojazd: linie 7 i 10 (Jussieu), RER C (Austerlitz)

 

Bois de Boulogne

Bois de Boulogne (Lasek Buloński) to ogromny teren zielony położony w zachodniej części szesnastej dzielnicy. Lasek Buloński jest trochę mniejszy od Bois de Vincennes. Znajdziecie tutaj kilka jezior i małych wodospadów, ogród botaniczny, wspomniany już Parc de la Bagatelle, Jardin d’Acclimatation (ogród zabaw dla dzieci), dwa hipodromy oraz kort tenisowy (na którym rozgrywa się French Open).


Paryskie parki to świetne miejsce na przerwę podczas zwiedzania. Można odetchnąć i zjeść piknik wśród mieszkańców Paryża. Byliście w Paryżu? Odwiedziliście któryś z wymienionych parków? A może polecacie jakiś inny zielony paryski zakątek? Dajcie znać w komentarzach!