Podróże

Spacer po Paryżu: La Cité du Midi

Spacerując po Paryżu warto czasami zboczyć z głównej ulicy. W niektórych miejscach można natknąć się na prawdziwe perełki, oazy spokoju w buzującej metropolii. Jednym z takich miejsc jest  Cité du Midi.

Cité du Midi – oaza spokoju w sercu Pigalle

Cité du Midi znajdziecie w połowie drogi między stacjami metra Pigalle i Blanche (linia 2). Ta wąska i krótka uliczka (ma około 100 metrów), odchodzi od Boulevard du Clichy na wysokości numeru 48. Warto w nią skręcić i przenieść się do trochę innego świata, takiego Paryża z dawnych lat, gdy Montmartre nie był rozrywkowym centrum.

Wchodząc do Cité du Midi zostawiamy za sobą hałas Bulwaru Clichy i tłumy przy Moulin Rouge. Brukowana uliczka zaskakuje ciszą i panującym tu spokojem. Spotkacie tu całkiem sporo kotów, które pilnują Cité du Midi jak najlepsi dozorcy.

Cité du Midi urzeka ogromną ilością roślin. Wzdłuż obu ścian ustawionych jest kilkadziesiąt donic z małymi i całkiem pokaźnymi zielonymi okazami. Budynki usytuowane przy Cité du Midi wyglądają raczej skromnie, daleko im do kamienic od Haussmanna. Znajduje się tutaj drewniany budynek, który dawniej podobno skrywał w sobie warsztat. Uliczka kończy się niewielkim placem, przy którym stoi najbardziej okazały dom, piękna willa z dużą ilością okien.

Cité du Midi skrywa też budynek dawnych łaźni. Pod numerem 12 na ścianie widnieje kafelkowy napis „bains douches Pigalle”. To pozostałość z czasów kiedy łazienki i bieżąca woda były rzadkością w tej okolicy, a mieszkańcy musieli korzystać właśnie z takich publicznych łaźni.

Naprawdę warto wybrać się do Cité du Midi jeśli będziecie w pobliżu Pigalle. Wizyta w uliczce zajmie Wam dziesięć, może piętnaście minut, a pozwoli odkryć niesamowite, spokojne i ciche miejsce, w samym sercu głośnej dzielnicy.

 

Cité du Midi – jak dojechać?

Cité du Midi znajduje się przy Boulevard de Clichy 48. Najlepiej wysiąść na stacji metra Pigalle (linie 2, 12) i przejść jakieś 200-300 metrów. Zajmie Wam to jakieś 5 minut.

 

Spacer po Paryzu - Cite du Midi

Spacer po Paryzu - Cite du Midi

Spacer po Paryzu - Cite du Midi

Spacer po Paryzu - Cite du Midi

Spacer po Paryzu - Cite du Midi


Podoba Wam się Cité du Midi? Jeśli planujecie wizytę w Paryżu i chcecie zobaczyć coś nietypowego, gdzie nie ma wielu turystów to Cité du Midi to świetny wybór. Zajrzyjcie też do moich pozostałych postów z Paryża.