Podróże

Łuk Triumfalny w Paryżu

Łuk Triumfalny to, obok Wieży Eiffla, jeden z symboli Paryża. Najczęściej fotografowany po wyjściu z metra na stacji Charles De Gaulle Étoile. Na Łuk Triumfalny można też wejść i go zwiedzić. Udało mi się to dopiero w czerwcu (nie wiem czemu tak długo z tym zwlekałam!), skorzystałam oczywiście z możliwości darmowego wejścia.

 

Łuk Triumfalny został zbudowany dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję podczas wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Budowę łuku zlecić Napoleon, rozpoczęła się w 1806 roku, a zakończyła w 1836.

 

Pod Łukiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, którego Płomień Pamięci  jest symbolicznie rozpalany każdego wieczora. Niewielkie muzeum pozwala poznać historię Łuku Triumfalnego.

 

Urzekł mnie widok rozpościerający się z Łuku (jak zresztą każde miejsce, z którego takie widoki można podziwiać). Jak na dłoni widać stąd dzielnicę La Defense i Wielki Łuk. Wieżę Eiffla można podziwiać z innej niż zwykle perspektywy. No i dachy paryskich kamienic – dla mnie najlepsza część.

 

Łuk stoi na środku wielkiego ronda-skrzyżowania, zaraz za nim zaczynają się Pola Elizejskie. Naprawdę wiele emocji dostarcza przejazd przez Étoile samochodem – na rondzie nie ma żadnych pasów, wydaje się, że samochody poruszają się w wielkim chaosie. Można też przejechać się autobusem – dostarcza to równie ciekawych przeżyć.

 

Widok na dzielnicę La Defense.
Wieża Eiffla z nowej perspektywy.

Po lewej widok na Sacre-Coeur, po prawej na Pola Elizejskie.

Łuk Triumfalny w Paryżu – informacje praktyczne

Dojazd do Łuku Triumfalnego:

– Metro: linie 1, 2, 6 (stacja: Charles-De-Gaulle-Etoile)

– RER: linia A (Charles-De-Gaulle-Etoile)

Bilet wstępu kosztuje 12 euro, dla osób poniżej 26 roku życia ( z terenu UE) wstęp jest darmowy.

Więcej informacji na stronie internetowej.