Au-Pair Podróże

Wersal

Niedawno udało mi się kolejny raz odwiedzić Wersal. Tym razem zwiedziłam nie tylko ogrody, ale też pałac. Wersal to miejsce zawsze pełne turystów. Pałac w Wersalu i piękne otaczające go ogrody wspaniale ukazują potęgę francuskiej monarchii sprzed rewolucji. 

Wizytę w Wersalu dobrze jest sobie zaplanować z wyprzedzeniem, do odwiedzenia jest wiele miejsc, najlepiej na Wersal poświęcić cały jeden dzień.  Trzeba pamiętać o wielkich kolejkach – najpierw po bilet, potem do wejścia do pałacu. Jeśli ktoś nie ma ochoty na oglądanie zamku w tłumie ludzi, powinien się tam wybrać w tygodniu i to jak najwcześniej.

Kiedy już kupimy bilet (na szczęście wstęp dla osób z UE między 18 a 26 jest bezpłatny i wchodzimy do zamku tylko pokazując dowód!), odstoimy swoje w kolejce do wejścia, należy udać się po audio przewodnik. Czeka nas miła niespodzianka bowiem dostępny jest audio przewodnik po polsku. Wyposażeni w odpowiedni sprzęt i plan Wersalu wyruszamy na zwiedzanie. Zobaczyć możemy komnaty królewskie, w tym sypialnię i pokoje Marii Antoniny, a także słynną Galerię Lustrzaną, długą na 70 metrów salę, której jedną ścianę zdobią zwierciadła. Na mnie zamek nie zrobił aż tak wielkiego wrażenia, być może dlatego, że zwiedzałam go niesiona tłumem i nie mogłam w spokoju wszystkiego obejrzeć.

 

Kolejny etapem zwiedzania są ogrody zaprojektowane przez Andre Le Notre, których głównym punktem jest fontanna Bassin d’Apollon. Za wstęp do ogrodów przylegających bezpośrednio do zamku trzeba niestety zapłacić. Do parku, który otacza Grand Canal, wielkie sztuczne jezioro, można wejść bez biletu. W północnej części znajdują się Grand Trianon, Petit Trianion, Domaine de Marie-Antoinette i Hameau de la Reine. Petit Trianon jest znany jako rezydencja Marii Antoniny, która kazała stworzyć w ogrodzie kompleks zabudowań imitujących wieś (Hameau de la Reine).

Wersal – informacje praktyczne

W Wersalu najlepiej spędzić cały dzień. Pałac jest otwarty codziennie (oprócz poniedziałków), od 9:00. Bilety można kupić przez internet (tutaj). Osoby do 26 roku życia wchodzą do pałacu za darmo.

Dojazd do Wersalu: RER C5 (kierunek: Versailles Rive Gauche)