Podróże

Centrum Pompidou w Paryżu (Centre Georges Pompidou)

Spacerując po czwartej dzielnicy, nie sposób nie zauważyć Centrum Pompidou – jego specyficzna fasada rzuca się w oczy. Wszystkie instalacje (wodna, klimatyzacyjna…) zostały umieszczone na zewnątrz i pomalowane na różne kolory – budynek jest bardzo futurystyczny. W Centrum Pompidou znajduje się muzeum sztuki współczesnej oraz główna biblioteka publiczna Paryża.
W 1969 roku, prezydent Georges Pompidou przeznaczył nieużywany teren w dzielnicy Beaubourg na stworzenie centrum kulturalnego. Konkurs architektoniczny wygrali Richard Rogers, Renzo Piano i Gianfranco Franchini, którzy stworzyli futurystyczny budynek, bardzo wyróżniający się wśród innych paryskich budowli. Obecnie Centrum Pompidou wrosło w dzielnicę i jest jednym ze znaków rozpoznawczych Paryża.

Centrum Pompidou – informacje praktyczne

Centrum Pompidou otwarte jest codziennie od 11 do 22 (oprócz wtorków i 1 maja). W czwartki otwarte jest dłużej, do 23.

Bilet do muzeum i na wystawy tymczasowe kosztuje 14 euro (taryfa ulgowa 11 euro). Bilet tylko na stałe wystawy kosztuje 12 euro, a dla osób do 25 roku życia wstęp jest darmowy. Dokładne informacje na temat cen biletów znajdziecie tutaj.

Jak tam dojechać? Można wysiąść na Les Halles (RER A, B, D), Hotel de Ville (linie 1 i 11), Châtelet (linie 1, 4, 7, 11 i 14) albo Rambuteau (linia 11).