Podróże

Transport na Reunion – jak podróżować po wyspie?

Reunion to wyspa na Oceanie Indyjskim, która jest terytorium zamorskim Francji. Wizyta na wyspie to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Podróżowanie po Reunionie jest dość proste, są jednak miejsca, do których transport publiczny nie dojeżdża. Przed przylotem warto dowiedzieć się jak wygląda transport na Reunion i jak podróżować po wyspie. 

Wyspa jest niesamowita i ma wiele do zaoferowania. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o wyspie La Reunion odsyłam Was do tego wpisu: “Odkryj wyspę La Reunion: 10 rzeczy, które musisz tam zrobić!”

Transport na Reunion – jak podróżować po wyspie?

Przylatując na Reunion nie spodziewajcie się wąskich ścieżek wśród palm. Wyspa ma świetnie rozwiniętą sieć dróg i autostrad. Autostrada N1 łączy Saint-Denis z Saint-Pierre, czyli północ wyspy z południem wzdłuż zachodniego wybrzeża. Dobrą drogą można też dojechać prawie na sam wulkan Piton de la Fournaise (droga kończy się przy schronisku Gîte du Vulcan – więcej o szlaku na wulkan znajdziecie w poście: Reunion – szlaki piesze na wyspie).

Na Reunionie powstaje też najdroższa droga we Francji. Nouvelle route du Littoral ma zastąpić istniejącą Route du Littoral, drogę wzdłuż klifów i oceanu, która nawet kilka razy do roku była niszczona przez osunięcia skał i intensywne sztormy podczas cyklonów. Nowa droga będzie mieć 6 pasów i w całości będzie poprowadzona nad oceanem. Koszt? 2 miliardy euro za 12 kilometrów. Droga ma zostać oddana do użytku być może w 2023 roku. Dla zainteresowanych – więcej informacji znajdziecie tutaj.

Route du Littoral

Widok na Route du Littoral ze szlaku Chemin des Anglais. Obecnie (2020) budowana jest nowa droga – Nouvelle route du Littoral

Reunion - drogi

Droga gdzieś na Reunionie

droga na La Reunion

Droga prowadząca do wulkanu Piton de la Fournaise

droga na Reunionie

Wschodnia część wyspy – droga prowadzi przez pola zastygniętej lawy

drogi na Reunionie

Saint-Denis – stolica wyspy

Reunion – transport publiczny

Świetnie rozwinięta sieć dróg idzie w parze z całkiem niezłym systemem transportu publicznego. Podczas mojego pobytu na Reunionie to właśnie autobusami podróżowałam najczęściej. Po Saint-Denis poruszałam się autobusami sieci Citalis. W weekendy najczęściej jeździłam autobusami Car Jaune. Był to najszybszy sposób żeby dostać się do miejscowości wypoczynkowych na zachodnim wybrzeżu wyspy. 

Car Jaune

Car Jaune to żółte autobusy, które łączą główne miasta i regiony. Car Jaune ma 16 linii, a autobusami dojedziecie do wielu miejsc na wyspie (dokładną mapę sieci Car Jaune znajdziecie tutaj). Fajnym rozwiązaniem jest linia “T”, która kursuje z lotniska w Saint-Denis do lotniska na południu wyspy w Saint-Pierre. Autobus przejeżdża wzdłuż całego zachodniego wybrzeża i miejscowości wypoczynkowych (np. Saint-Gilles-les-Bains). 

Ciekawostka: żeby autobus Car Jaune zatrzymał się na twoim przystanku musisz… dwukrotnie głośno klasnąć w dłonie. Wtedy kierowca zatrzyma się na najbliższym przystanku. 

Bilet jednorazowy, ważny przez 3 godziny i upoważniający do przesiadek kosztuje 2 euro. 

Citalis, Alternéo, CIREST, Kar’Ouest

Car Jeune to nie jedyny transport dostępny na wyspie. Możecie korzystać też z autobusów Citalis, które łączą miasta na północy wyspy (Saint-Denis, Saint-Marie, Saint-Suzanne). Papierowy bilet kupiony w autobusie kosztuje 1,3 euro. Bilet zakupiony w punkcie sprzedaży to koszt 1 euro. Od 2019 można kupić też bilet na 24 godziny, za 3 euro. Więcej informacji tutaj. 

Sieć Alternéo łączy miasta na południu wyspy, m.in. Saint-Pierre, Saint-Louis, Cilaos, Petite Ile, l’Etang-Salé oraz les Avirons. Bilet kupiony w autobusie kosztuje 2 euro, zakupiony w punkcie sprzedaży 1,70. Więcej informacji tutaj. 

Autobusy CIREST łączą miasta na wschodzie wyspy: Bras-Panon, Plaine des Palmistes, Saint-André, Saint-Benoît, Sainte-Rose, Salazie. Bilet zakupiony w autobusie: 1,80 euro, bilet w punkcie sprzedaży 1,5 euro. Więcej informacji tutaj. 

Autobusy Kar’Ouest znajdziecie na zachodzie wyspy. Łączą one takie miasta jak la Possession, le Port, Saint-Paul, Saint-Leu, Trois-Bassins. Bilet kupiony w punkcie sprzedaży 1,60 euro, bilet kupiony w autobusie 2 euro. Więcej informacji tutaj.

Na stronach przewoźników znajdziecie wszystkie najpotrzebniejsze informacje: ceny biletów, mapy z liniami, rozkłady jazdy. Nie wszystkie strony mają tłumaczenie na język angielski. Warto znać podstawy języka francuskiego albo skorzystać z translatora.

Jeśli planujecie dużo podróżować transportem publicznym, warto rozważyć zakup karnetów, biletów dziennych lub kart, które można doładowywać i odbijać przy kolejnych przejazdach. 

autobus na Reunionie

Autobus Car Jaune

Transport publiczny na Reunionie działa całkiem nieźle. Musicie jednak brać pod uwagę, że korzystając z transportu publicznego jesteście mocno ograniczeni rozkładem jazdy. Autobusy na niektórych liniach jeżdżą bardzo rzadko, np. trzy kursy rano, trzy kursy po południu. Międzymiastowe autobusy Car Jaune kończą swoje rozkłady około godziny 18-19. Jeśli będziecie chcieli zostać dłużej na plaży, może się okazać, że ucieknie Wam ostatni autobus. Zejście ze szlaku zajmie wam trochę dłużej niż oczekiwaliście – pyk, ostatni autobus odjedzie. 

Transport na Reunion – wynajem samochodu

Korzystanie z transportu publicznego na Reunionie ma swoje uroki, ale ma też wady. Moim największym problemem podczas pobytu na wyspie było to, że autobusy nie dojeżdżały np. w miejsca, gdzie zaczynał się jakiś szlak pieszy (więcej przeczytacie tutaj: Reunion – szlaki piesze na wyspie). Czasami trzeba było się nakombinować, wstać bardzo wcześnie, kilka razy się przesiadać… Moim zdaniem, najlepszym sposobem na zwiedzanie Reunion jest wynajęcie samochodu. 

Na lotnisku Roland Garros w Saint-Denis znajdziecie wypożyczalnie znane na całym świecie: Hertz, Sixt, Budget, Europcar. Oprócz tego kilka lokalnych firm. Możecie więc auto wypożyczyć od razu na lotnisku. Jeśli jednak planujecie spędzić najpierw parę dni w Saint-Denis, to lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie samochodu dopiero, gdy będziecie chcieli wyjechać z miasta. 

Samochód z wypożyczalni to rozwiązanie, które da wam bardzo dużą niezależność. Podróżowanie autobusami jest fajne, jeśli macie dużo czasu. Gdy na zwiedzanie wyspy macie tydzień, lepiej jest przemieszczać się swoim samochodem.

Reunion to idealne miejsce na road trip. Objazdówkę dookoła wyspy możecie zaliczyć właściwie w jeden dzień, chociaż polecam rozbić sobie taką trasę na dwa dni. Możecie zatrzymywać się przy punktach widokowych, wśród zastygłej lawy, zboczyć z głównej trasy żeby zobaczyć wodospad – przemieszczając się transportem publicznym niestety takie możliwości są bardzo ograniczone. 

Samochód jest niezbędny jeśli chcecie odwiedzić wulkan Piton de la Fournaise. Żaden autobus nie dojeżdża do Pas de Bellecombe, miejsca, w którym zaczyna się najlepsza część szlaku na wulkan. Możecie tam dojechać samochodem lub dojść na piechotę. 

wynajęty samochód na Reunionie

Samochód z wypożyczalni przy zastygłej lawie z wulkanu

Wynajem samochodu na Reunion

Zwiedzanie Reunion wynajętym samochodem

wynajęty samochód na Reunionie

Reunion – inne środki transportu

Transport publiczny i wynajęty samochód to oczywiście nie jedyne dostępne opcje podróżowania po wyspie. Możecie wynająć skuter, jednak moim zdaniem samochód to o wiele lepsza opcja. W Saint-Denis możecie z powodzeniem przemieszczać się taksówkami. Nie polecam takiego rozwiązania na podróż do innych miasta – ceny mogą być dość wysokie. Jeśli lubicie korzystać z Ubera to warto ściągnąć aplikację Coco. Jest to taki Uber, który działa na terenie terytoriów zamorskich Francji. Ja nie korzystałam (bo gdy byłam na Reunionie, to nikomu się o Uberze jeszcze nie śniło). Jeśli ktoś z Was używał tej aplikacji to dajcie znać w komentarzach.


Znacie już odpowiedź na pytanie jak podróżować po wyspie Reunion. Macie do wyboru niezły transport publiczny, który ma jednak trochę ograniczeń oraz wynajęcie samochodu – opcja dająca najwięcej niezależności (ale trzeba mieć na to fundusz, no i prawo jazdy). 

PRZECZYTAJ INNE WPISY O WYSPIE REUNION


reunion atrakcje

reunion szlaki piesze