Podróże

Twierdza Srebrna Góra

W październiku odwiedziłam Góry Stołowe oraz Kompleks Riese. W drodze na południe odbiliśmy trochę z trasy i postanowiliśmy odwiedzić miejsce nietypowe – największą górską twierdzę w Europie. Proszę Państwa, oto Twierdza Srebrna Góra, jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska.

Twierdza Srebrna Góra – trochę historii

W 1764 roku, pruski podpułkownik Ludwig Wilhelm Regeler zaprojektował twierdzę, która miała być największą taką budowlą w ówczesnej Europie oraz która miała zapewnić odpowiednią obronę dla Śląska. Plan twierdzy oraz kosztorys został zaakceptowany przez Fryderyka Wielkiego i w tym samym roku, 1765, budowa ruszyła. Twierdza została wybudowana pomiędzy Górami Sowimi a Górami Bardzkimi, nad Przełęczą Srebrną, gwarantując w ten sposób doskonały widok na otaczające tereny.

Budowa Twierdzy Srebrnogórskiej trwała do 1777 roku, przebiegała w kilku etapach. Jako pierwsze wzniesiono centralne elementy forteczne jak Donjon, kazamaty galerii przeciwstokowej i bastiony pomocnicze. W pozostałych etapach wybudowano trzy forty wspierające Donjon oraz dodatkowe umocnienia i koszary. W twierdzy znajdowało się łącznie 299 kazamat, 54 izby strzeleckie, a artyleria składała się z 264 dział, haubic i moździerzy.

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra to nie jeden obiekt, a zespół sześciu fortów i kilku bastionów. Najważniejszym jest ten z Donjonem w środku, najwyższym bastionem basztowym. Donjon posiadał 151 pomieszczeń fortecznych na trzech kondygnacjach. W skład budowli wchodziły magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar i prochownia, co czyniło fort całkowicie samowystarczalnym. Dodatkowo każdy z fortów posiadał studnię (niestety woda nie była zdatna do picia, zanieczyszczona m.in. odchodami zwierząt). W fortach hodowano zwierzęta, a duże magazyny pozwalały na przechowywanie znacznych ilości żywności i opału.

Podczas wojny Prus z Francją w latach 1806-1807, doszło do pierwszego oblężenia twierdzy. 28 czerwca 1807 odbył się główny szturm wojsk napoleońskich, a twierdzy bronił nieliczny oddział. Pokój w Tylży, zawarty 9 lipca 1807, zmusił Francuzów do wycofania się i odstąpienia oblężenia. Dzięki temu Twierdza Srebrna Góra ma opinię niezdobytej.

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra

W 1850 roku, po odbudowie wojennych zniszczeń, twierdza została postawiona w stan gotowości bojowej, w związku z uznaniem zwierzchnictwa Austrii przez Prusy. 10 lat później zdecydowano o likwidacji twierdzy, pozostawiono tylko Donjon. W 1867 roku Twierdza Srebrna Góra przestała służyć jako obiekt militarny. W późniejszych latach twierdza służyła jako poligon doświadczalny dla wojsk pruskich. Od 1881 roku rozpoczęto działania mające na celu wykorzystanie walorów turystycznych Srebrnej Góry, powstało Towarzystwo Srebrnogórskie, a w Donjonie powstała restauracja mogąca pomieścić 300 gości.

W 2002 roku powołano Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Górze. Organizacja ta podejmuje działania na rzecz renowacji i zagospodarowania twierdzy. W 2007 roku powstała srebrnogórska grupa rekonstrukcyjna – Infanterie – Regiment von Alvensleben (nr 33), nawiązująca wyglądem do garnizonu, który stacjonował w Srebrnej Górze w okresie wojny francusko-pruskiej. Przewodnicy oprowadzający po twierdzy to właśnie żołnierze z grupy rekonstrukcyjnej, którzy powodują, że zwiedzanie Twierdzy Srebrnogórskiej to naprawdę fajne doświadczenie (są historie, są anegdoty, jest nawet strzelanie!).

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra – informacje praktyczne

Twierdza Srebrna Góra oferuje zwiedzanie z przewodnikiem, które obejmuje zwiedzanie Fortu Donjon (dziedziniec fortu, podziemne kazamaty, korona fortu wraz z punktami widokowymi); spotkanie z żołnierzem 33 Historycznego Regimentu Srebrnogórskiego; pokaz strzelania z broni czarnoprochowej; zwiedzanie izby pamiątek (bilet normalny 17 zł, ulgowy 14 zł). Czas zwiedzania z przewodnikiem to około 60 minut.

W każdy piątek po zmierzchu odbywa się Nocne Zwiedzanie Twierdzy (wersja podstawowa 30 zł, wersja rozszerzona 65 zł), które brzmi naprawdę zachęcająco i aż żałuję, że trafiliśmy do Srebrnej Góry w ciągu dnia!

Twierdza Srebrna Góra czynna jest przez cały rok od godziny 10:00 do godziny 18:00, za wyjątkiem weekendów wakacyjnych (od 1 lipca do 31 sierpnia otwarta jest do godziny 19:00).

Więcej informacji znajdziecie na stronie Twierdzy Srebrna Góra.

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra


Twierdza Srebrna Góra pozytywnie mnie zaskoczyła. Przed zwiedzaniem nie miałam absolutnie żadnych oczekiwań – po prostu gdzieś przeczytałam o twierdzy i stwierdziłam, że fajnie byłoby się tam zatrzymać, bo w końcu jest po drodze. Fuksem zdążyliśmy na zwiedzanie z przewodnikiem, goniliśmy grupę, bo inaczej musielibyśmy czekać godzinę. Nasz przewodnik był fantastyczny, opowiadał bardzo ciekawie, cierpliwe odpowiadał na dziwne pytania pozostałej części grupy. Największą atrakcją był oczywiście pokaz strzelania z broni czarnoprochowej (jaki huk! Nic dziwnego, że żołnierze często tracili słuch!).

Jeśli będziecie w okolicy Srebrnej Góry to koniecznie odwiedźcie Twierdzę. Naprawdę warto odkryć to miejsce i dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy. Dajcie znać w komentarzach czy lubicie odwiedzać takie miejsca.

You Might Also Like...

 • Fru

  Srebrna Góra jest mi obca natomiast bardzo lubię fortyfikacje na Górze Gradowej w Gdańsku, które wyglądają jak Militarna Baza Wojskowa Shire 😉

  • A widzisz, mi Góra Gradowa jest obca, ale zaraz to nadrobię (wujek Google pomoże)!

 • szpak

  Góry Sowie schodzilem dość sporo, w Srebrnej Górze też byłem ale twierdzy nie udało mi się zaliczyć. Może kiedyś. 🙂

 • Dziękuję za komentarz! Też uważam, że takie zabytki są wyjątkowe. Twierdza Srebrna Góra to naprawdę ciekawe miejsce, dobrze, że tak się o nie dba! 🙂

 • Krzysiek Ciemnołoński

  Wow, nawet nie wiedziałem, że coś tak ciekawego można jeszcze znaleźć na Dolnym Śląsku. Dorzucam do swojej wishlisty 😉 Bardzo fajnie napisany artykuł. Pozdrowienia!

 • KamKam Visuals

  Mega ciekawe i nie daleko mojego miejsca zmieszkania. Będę musiała się tam wybrać, ale to już chyba latem 😉

  • Koniecznie się wybierz! Latem pewnie będziesz mogła podziwiać widok z Twierdzy 🙂

 • Każdy taki wpis utwierdza mnie w przekonaniu, że Polska jest piękna i warto odkrywać jej uroki! Nasza historia jest tak bogata, że trzebaby bardzo dużo czasu na doglębne jej poznanie 🙂

 • To zdecydowanie ta część Polski, gdzie mam sporo do nadrobienia i mam nadzieję, że w końcu tam trafię. Bardzo interesujące!

  • Musisz nadrobić koniecznie! Z Krakowa wcale nie jest tam tak daleko, w sam raz na weekendowy wypad.

 • Odwiedziłam Twierdzę Srebrna Góra w maju tego roku. Mam też z niej jak najpozytywniejsze wrażenia. W ten sam dzień odwiedziliśmy również Twierdzę Kłodzko, w której schody brały udział w jednej ze scen filmu „Czterej pancerni i pies”.

  • No właśnie my byliśmy już dwa razy w okolicy Kłodzka, ale jakoś nie było nam po drodze do Twierdzy… Mam nadzieję, że to nadrobimy kiedyś 🙂