Podróże

Kompleks Riese: Podziemne Miasto Osówka

Czy lubicie miejsca owiane tajemnicą? Takie schowane gdzieś w górach, wydrążone w skałach, schodzące głęboko pod ziemię? Miejsca, których przeznaczenia do dzisiaj nikt nie rozgryzł? Miejsca, które powstały w czasie II Wojny Światowej i zostały nagle opuszczone, pozostawiając nam ciemne korytarze i setki kilometrów tajemnic? Jeśli tak, to dzisiejszy post na 100% Wam się spodoba. Zapraszam Was dzisiaj do Podziemnego Miasta Osówka w Głuszycy, jednego z obiektów kompleksu Riese dostępnego dla zwiedzających.

 

Kompleks Riese

W Górach Sowich znajduje się jeden z najbardziej tajemniczych podziemnych obiektów w Polsce – Kompleks Riese („Olbrzym”). Budowę kompleksu rozpoczęto w 1943 roku na polecenie Adolfa Hitlera. Do dziś nie wiadomo jakie miało być przeznaczenie tego ogromnego, podziemnego kompleksu korytarzy, hal i mniejszych pomieszczeń. Jedni twierdzą, że Góry Sowie miały być siedzibą Hitlera i jego najbliższych współpracowników. Jeśli takie było jego faktyczne przeznaczenie, zostało wybrane bardzo dobre miejsce – Góry Sowie, zbudowane z twardych i wytrzymałych skał mogły zapewnić bezpieczeństwo w przypadku bombardowania.

Inna wersja mówi o zlokalizowaniu w tym miejscu fabryk zbrojeniowych, w których miała też powstawać tajna broń, taka jak np. rakiety. Riese mógł też służyć jako kopalnia uranu i fabryka broni jądrowej. Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się jakie było prawdziwe przeznaczenie tego wielkiego przedsięwzięcia.

Niemcy do budowy kompleksu wykorzystywali więźniów z okolicznych obozów. Jak możecie się domyślić, warunki pracy były nieludzkie, a przymusowi robotnicy ginęli w zastraszającym tempie. Ciekawostką jest to, że tylko niewielka część pomieszczeń została odpowiednio wzmocniona i wybetonowana.  Reszta korytarzy i pomieszczeń pozostała w stanie surowym. 

W 1945 roku Rosjanie wkroczyli na teren Gór Sowich. Podobno do ostatnich chwil Niemcy robili wszystko, aby nie pozostawić śladów mogących ukazywać plan czy przeznaczenie obiektu.

kompleks-riese-osowka1jpg

Podziemne Miasto Osówka

Podziemne MIasto Osówka to jeden z trzech obiektów udostępnionych dla zwiedzających (pozostałe to Włodarz i Rzeczka).

Po wojnie obiekt został splądrowany i zamknięty. Dopiero w 1995 roku postanowiono obiekt zabezpieczyć oraz zaadaptować do zwiedzania. W marcu 1996 pierwsi turyści odwiedzili tę część kompleksu, która składała się z 650 metrów chodników i wyrobisk. Obecnie Podziemne Miasto Osówka to 1500 metrów podziemnych korytarzy, wyrobisk i hal oraz naziemnych bunkrów. To co wyróżnia Osówkę na tle pozostałych obiektów to wykończone korytarze i hale, niektóre wybetonowane, inne tylko z założonymi oryginalnymi szalunkami.

Processed with VSCO with c1 preset

kompleks-riese-osowka3jpg

Osówka – atrakcja dla każdego

Podziemne Miasto Osówka to miejsce idealnie przygotowane na przyjmowanie turystów. Zdobyli całkiem sporo nagród i wyróżnień za produkt turystyczny, mają też na koncie całkiem fajne promocyjne wideo.

Pierwsze co rzuca się w oczy to po przyjeździe do Osówki to Centrum Tajemnic i Przygody, kompleks recepcyjny, w którym mieści się kasa i restauracja. Podziemne Miasto Osówka ma w ofercie różne trasy zwiedzania: historyczną, ekstremalną, edukacyjną oraz „Ekspedycja Riese”. Nastawialiśmy się na trasę historyczną, jednak wybór padł na trasę ekstremalną – nie dlatego, że chcieliśmy, ale dlatego że nie mieliśmy wyboru, trasa historyczna zaczynała się dopiero za godzinę, a tak długo nie chcieliśmy czekać.

Processed with VSCO with c1 preset

Trasa ekstremalna – co to takiego?

Trasa ekstremalna to tak naprawdę po prostu trasa historyczna z niewielkim dodatkiem adrenaliny. Przewodnik opowiada historię Kompleksu Riese, jak powstawał, co się stało po tym jak wkroczyli Rosjanie. W czasie zwiedzania można zaobserwować na jakich etapach zatrzymała się budowa poszczególnych korytarzy i pomieszczeń, np. betonowe chodniki  czy halę z oryginalnymi szalunkami z 1944 roku.

Na trasę ekstremalną składa się dodatkowo przepływ łodzią desantową po ciemnym, zalanym wodą korytarzu. Tutaj towarzyszy grupie jeszcze przewodnik. Następnie trzeba samemu pokonać fragment zalanego wodą korytarza – utrudnieniem są kładki, pomosty i wiszący mostek. W jednej ręce latarka, druga ręka kurczowo trzyma się łańcucha nad głową. Nie ma innej opcji, trzeba pokonać te ekstremalne przeszkody. trzeba tylko uważać aby nie zmoczyć butów. W podziemiach panuje niska temperatura, a zwiedzanie w mokrych butach to nic fajnego.

kompleks-riese-osowka4jpg

 

Processed with VSCO with c1 preset

Processed with VSCO with c1 preset

Podziemne Miasto Osówka – czy warto?

Och, co za pytanie… oczywiście, że warto! Kompleks Riese to miejsce, które budzi niesamowite emocje. Warto zobaczyć to miejsce na własne oczy, ogrom tego przedsięwzięcia robi wrażenie, a historie i tajemnice z nim związane tylko pobudzają wyobraźnię.

Będąc na Dolnym Śląsku, w okolicach Wałbrzycha koniecznie odwiedźcie Podziemne Miasto Osówka.

kompleks-riese-osowka8jpg

Informacje praktyczne

Podziemia, kasy biletowe i restauracja znajdują się w miejscowości Sierpnica (ul. Świerkowa 29d). Przy Centrum Tajemnic i Przygody znajduje się parking, opłata 4 zł za samochód osobowy. 

Bilety na trasę historyczną (1 godzina) kosztują 16 zł za normalny, 14 zł za ulgowy. Trasa ekstremalna to koszt rzędu 22 złotych za osobę. Przed przyjazdem do Osówki sprawdźcie o której zaczynają się interesujące Was trasy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Podziemnego Miasta oraz na profilu FB

Jeśli chcecie poczuć klimat Podziemnego Miasta Osówka obejrzyjcie ten filmik:

Takie widoki towarzyszyły nam w drodze powrotnej, piękna złota jesień!


I jak, czy Podziemne Miasto Osówka poruszyła Waszą wyobraźnię? Odwiedziliście kiedyś to miejsce czy nie mieliście jeszcze okazji? Dajcie znać w komentarzach. Jeśli lubisz takie tajemnicze miejsca przeczytaj moją relację z Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.