Podróże

Bazylika Sacré-Cœur

 Bazylika Sacré-Cœur to kolejne charakterystyczne miejsca na mapie Paryża, punkt obowiązkowy wizyty w tym mieście. Sacré-Cœur góruje nad Montmartre i nad Paryżem, z okolic bazyliki rozciąga się piękna panorama miasta. Schody i skwer przed bazyliką Sacré-Cœur to miejsce odpoczynku w upalne dni, o każdej porze pełne turystów.

 

Budowa Sacré-Cœur rozpoczęła się w 1876 roku, zakończyła w 1914. Konsekracja bazyliki odbyła się w 1919 roku. Bazylika Sacré-Cœur stoi na szczycie wzgórza Montmartre. Została zaprojektowana w stylu historyzmu z elementami romańsko-bizantyjskimi. Bazylika zbudowana jest z trawertynu, nazywanego białym granitem. Stąd charakterystyczny biały kolor bazyliki.

Kopuła ma wysokość 79 metrów, a wieża 83 metry. W wieży znajduje się najcięższy dzwon w Paryżu (19 ton), którego serce waży 500 kg. We wnętrzu bazyliki możemy podziwiać największą mozaikę we Francji. Do wnętrza bazyliki można wejść za darmo, płatne jest wejście na kopułę. Warto się na to zdecydować, bo rozciąga się z niej niesamowity widok na miasto.

Aby dojść do bazyliki trzeba pokonać sporo schodów. Można też skorzystać z kolejki Funiculaire de Montmartre. Jeśli kogoś męczą tłumy turystów, polecam wybrać się „na tyły” bazyliki, znacznie spokojniejsze.

Bazylika Sacré-Cœur – informacje praktyczne

Wstęp do Sacré-Cœur jest bezpłatny. Można wejść na kopułę bazyliki, skąd rozciąga się przepiękna panorama na Paryż. Wejście na kopułę kosztuje 6 euro (bilet normalny).

Dojazd:

-M2 (stacja Anvers)

– M12 (stacja Abbesses)

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Bazyliki Sacré Cœur.

Sacre Coeur
Sacre Coeur
Sacre Coeur
Sacre Coeur

Przeczytaj więcej o zabytkach i muzeach Paryża: Wieża Eiffla, Katedra Notre-Dame, Luwr, Muzeum Orsay.