Podróże

Wieża Eiffla

Dzisiaj zapraszam Was na… Wieżę Eiffla! To najważniejszy symbol Paryża, główny cel wszystkich odwiedzających Paryż i jedna z najczęściej fotografowanych budowli na świecie (tak mi się przynajmniej wydaje).

Wieża Eiffla ma w sobie coś magicznego, przynajmniej dla mnie. Niektórzy mówią, że jest oklepana, ale na mnie zawsze robiła wrażenie. To niesamowite uczucie kiedy spacerujesz po mieście i nagle kątem oka widzisz Wieżę. Albo kiedy metro wjeżdża nagle na most i ukazuje się Wieża Eiffla. Często wyobrażałam sobie jakie to musi być uczucie mieszkać zaraz koło wieży – tłumy turystów na pewno irytują, ale ten widok…!

 

Wieża Eiffla – musisz ją zobaczyć

Przed przyjazdem do Paryża marzyłam o wizycie na Wieży Eiffla. Serce zabiło mi mocniej, gdy podczas jednego z pierwszych spacerów nagle zobaczyłam ją między budynkami.

Wieżę Eiffla widać z wielu punktów miasta. Najchętniej odwiedzane przez turystów jest Trocadero (metro 6 i 9). To stąd możecie podziwiać Wieżę „na wprost”. Tutaj też zbierają się tłumy wieczorami, aby podziwiać zapalenie świateł na wieży. Z Trocadero można spacerem dojść pod Wieżę Eiffla. Po drugiej jej stronie znajdują się Pola Marsowe (Champ de Mars), zielona przestrzeń, idealna do urządzenia pikniku w cieniu Wieży Eiffla.

Widok na Paryż z Wieżą Eiffla gwarantują punkty widokowe na Wieży Montparnasse i np. na Łuku Triumfalnym.

Na Wieżę wybrałam się dopiero na sam koniec mojego pobytu we Francji, weszliśmy po schodach na drugie piętro, czubek niestety był w tym dniu zamknięty. Podobnie jak przy Wieży Montparnasse, radzę aby wybrać się na Wieżę przed zachodem słońca i poczekać aż zostaną zapalone światła. Gwarantuje to naprawdę wspaniałe widoki i niesamowite zdjęcia.

 

Wieża Eiffla – informacje praktyczne

Godziny otwarcia

Od połowy czerwca do początku września: od 9:00 do północy

Reszta roku: od 9:30 do 23:00

Wejście na czubek Wieży może być zabronione,  w zależności od warunków pogodowych. W takim wypadku będziecie mogli wejść na 1 i 2 piętro.

 

Bilety

Bilety na wjazd windą można zakupić online. Bilety na wejście schodami nie są dostępne online, można je kupić na miejscu.

Wjazd windą (ważny do 2 piętra) to koszt 11 euro (8,50 młodzież w wieku 14-24 lata). Wjazd windą na samą górę kosztuje 17 euro (14,50 zniżkowy). Bilet na wejście schodami (do 2 piętra) to koszt 7 euro za bilet normalny i 5 euro na bilet młodzieżowy.

Udając się na Wieżę trzeba pamiętać o długich kolejkach (szczególnie na wjazd windą!) i o tym,że wejście po schodach do najłatwiejszych nie należy (ale jest tańszy niż winda)!

 

Dojazd

  • Trocadero (linia 9, 6)
  • Bir-Hakeim (linia 6)
  • La Motte-Picquet – Grenelle (linie 6, 8, 10)
  • Champs de Mars – Tour Eiffel (RER C)
  • École Militaire (linia 5)

Więcej informacji dostępnych na stronie internetowej Wieży Eiffla

wieza eiffla w paryżu
wieza eiffla w paryżu
Widok na Wieżę Eiffla z Pól Marsowych.
wieza eiffla w paryżu
Widok z Wieży Eiffla, w oddali widać Sacre Coeur.
wieza eiffla w paryżu
wieza eiffla w paryżu
Widok z Wieży Eiffla na Pola Marsowe i Wieżę Montparnasse.
wieza eiffla w paryżu
wieza eiffla w paryżu
wieza eiffla w paryżu
wieza eiffla w paryżu