Podróże

Musée d’Orsay

Muzeum Orsay (Musée d’Orsay) to kolejne muzeum, które udało mi się odwiedzić za darmo. Jak dobrze być w Paryżu kiedy nie ma się jeszcze 25 lat! 🙂

Zobacz też: 10 rzeczy, które można robić w Paryżu za darmo.


Zbiory Musée d’Orsay zawierają głównie sztukę francuską z przełomu XIX i XX wieku: malarstwo, rzeźbę, fotografię, a nawet meble. Można tu zobaczyć dzieła taki artystów jak Paul Cézanne, Edgar Degas, Paul Gauguin, Édouard Manet, Claude Monet czy Auguste Renoir.

Wspaniałe wrażenie robi budynek muzeum, szczególnie oszklony dach i ozdobny zegar. Budynek ten powstał w 1900 roku, przez 39 lat pełnił rolę dworca kolejowego. Za sprawą rozwoju kolei i dłuższych składów pociągów (które w dworcu się po prostu nie mieściły) budynek musiał zmienić swoje przeznaczenie. Był teatrem, znajdowały się tam sale aukcyjne. Aby uniknąć wyburzenia budynku postarano się o nadanie mu statusu zabytku. W1986 roku oficjalnie otwarto Musée d’Orsay.

Informacje praktyczne

Muzeum otwarte jest codziennie (oprócz poniedziałków) od 9:30 do 18. W czwartki otwarte dłużej, do 21:45. Zamknięte w poniedziałki, 1 maja i 25 grudnia.

Bilet wstępu kosztuje 12 euro, od 16:30 bilety są tańsze i kosztują 9 euro (oprócz czwartków). Darmowe wejście mają osoby do 25 roku życia. Pierwsza niedziela miesiąca jest dniem darmowego wejścia.

Najbliżej muzeum znajduje się stacja Solférino (linia 12). Dojechać można także RER C (stacja Musée d’Orsay).

Więcej informacji na stronie Musée d’Orsay