Podróże

Północna Jutlandia #2. Rubjerg Knude i Løkken

Zabieram Was dzisiaj w dalszą podróż po Jutlandii Północnej. W pierwszy dzień naszego „road tripa” odwiedziłyśmy Aalborg i dojechałyśmy na samą północ Danii, do Skagen. Rozbiłyśmy namiot i podziwiałyśmy zachód słońca nad Grenen. Drugi dzień zaczęłyśmy od spaceru po uroczej letniskowej miejscowości Skagen. Przeczytajcie post tutaj!

Co było dalej? Zapraszam do lektury 🙂
northern_jutland

Den Tilsandede Kirke

Zaledwie 2 kilometry od Skagen znajduje się Den Tilsandede Kirke czyli „zakopany kościół” lub „kościół pod piaskiem”. Kościół, wybudowany w XII wieku, był jednym z największych w tej części Danii (45 metrów długości, 22 metrowa wieża). Pobliskie wydmy powoli zasypywały kościół, miejscowi musieli odkopywać piasek by dostać się do środka. W drugiej połowie XVIII wieku rozkazem króla Christiana VII kościół zamknięto i rozebrano, pozostawiając tylko wieżę.

Dzisiaj pozostałości po kościele to atrakcja turystyczna, trzeba przyznać, że dość malownicza. Do wieży można wejść i podziwiać piękne widoki na okolicę.

kirke1

tilsandede_kirke

Rubjerg Knude Fyr

Kolejnym punktem naszej wycieczki była latarnia morska Rubjerg Knude. Co jest w niej takiego niezwykłego, że koniecznie chciałyśmy ją zobaczyć? Popatrzcie na to zdjęcie:

rsz_rubjerg_knude1

Latarnia morska Rubjerg Knude znajduje się na szczycie 60 metrowego klifu Lønstrup Klint. W 1899 roku latarnia została wybudowana na trawiastym terenie i otoczona była ogrodami. Stopniowo była zasypywana piaskami, tworząc wokół latarni potężną wydmę. Piasek przeszkadzał w prawidłowym funkcjonowaniu latarni, w związku z czym wyłączono ją z użytku w 1968 roku. Od tego czasu była otwarta dla zwiedzających, w 1980 roku w budynkach otaczających latarnię otwarto muzeum oraz kawiarnię. Obiekty te zostały zamknięte w 2002 roku, a w 2004 były już zasypane przez piasek. Obecnie widoczna jest tylko latarnia morska, do której nadal można wejść i podziwiać z jej szczytu ogrom wydmy.

Jak długo latarnia jeszcze postoi? Przewiduje się, że zniknie ona w 2023 roku. To co kiedyś stało 200 metrów od morza, teraz znajduje się prawie na granicy klifu. Morze nieustannie niszczy podstawę klifu, a wydma się przemieszcza. Zniknięcie latarni to tak naprawdę kwestia czasu.

rubjerg_knude2

rubjerg_knude3

rubjerg_knude_collage

rubjerg_knude3

Løkken

Zmęczone wspinaniem się po wydmie pojechałyśmy do Løkken, uroczego nadmorskiego miasteczka, szczycącego się posiadaniem jednej z najpiękniejszych plaż w całej Danii. Popołudnie spędziłyśmy wylegując się na plaży owinięte w koce – plaża może i jest piękna, ale wiatr nie ułatwia wypoczynku 🙂 Na plaży znajduje się 500 plażowych chatek, które tworzą naprawdę ładny obrazek.

Tego wieczora rozbiłyśmy namiot na polu namiotowym Løkken By Camping. Początek czerwca to w Danii niezbyt popularny termin na nocowanie pod namiotem – nasz namiot był jedynym na całym kempingu. Przyczep było oczywiście całe mnóstwo, niektóre domki też były wynajęte. Właściciele Løkken By Camping byli zachwyceni naszym pojawieniem się i z werwą opowiadali o świeżo wyremontowanej kuchni, jadalni i salonie, do dyspozycji specjalnie dla osób śpiących pod namiotem. Jak możecie się domyślić, spędziłyśmy wieczór korzystając z tego przybytku – kolacja ugotowana w pełni wyposażonej kuchni, a potem relaks przy duńskiej telewizji 🙂

lokken1

lokken2

ja już przebrana w mój ulubiony strój: dresik z Lidla 🙂

lokken3

lokken4

lokken5

No to jak, przekonałam Was w końcu do tej Danii czy nie? 🙂

 

You Might Also Like...

 • nic mnie jeszcze tak nie przekonało do Danii jak zdjęcia takich plaż! mam absolutną słabość do Bałtyku, pomimo parawanów i gwaru, i za każdym razem jak widzę tego typu plaże, mam ochotę się spakować i jechać. no i po tegorocznej Islandii złapałam bakcyla na kraje skandynawskie… 😉

  • Juhu! No to super, udało mi się kogoś przekonać do Danii 🙂 duńskie plaże są całkiem, całkiem, szczególnie te na północy i wschodzie Jutlandii. Ciężko znaleźć tam parawany, ale dla odmiany Duńczycy po plażach jeżdżą samochodami, co niektórych bulwersuje. Dania nie jest tak malownicza jak Islandia, ale też warto o niej pamiętać 🙂 Pozdrawiam!

 • Joanna Golińska

  Te zdjęcia przekonują do odwiedzenia Danii i to bardzo! W końcu się tam wybiorę. Plaże są obłędne, a do tego historia kościoła czy latarni morskiej. Coś jest w tym miejscu, o którym piszesz 🙂

  • Warto się wybrać, Dania jest naprawdę ciekawa i piękna, a wiele osób ją omija 🙂

 • Karolina Roszek

  Jejku ale wróciłabym do Danii. Mieszkałam tam przez pol roku 🙂

 • brzmi i wyglada egzotycznie, mimo że to całkiem niedaleko

  • prawda? mało kto wybiera Danię na kierunek podróży, a tymczasem tam też może być egzotycznie (jak się trafi z pogodą) 🙂

 • Super 🙂 odwiedziłbym ten kościół i latarnię morską… to musi super wyglądać o zachodziesłońca 🙂

  • O, na pewno wygląda super, a jakie zdjęcia piękne muszą wychodzić 🙂

 • Och jak bosko!!! Cudowne widoki, aż się chce żyć! Pięknie było popatrzeć – dziękuję za ten wpis 🙂

  • Nie ma za co 🙂 Widoki faktycznie cudowne, do dzisiaj nie mogę uwierzyć, że tak mi się udało z pogodą 🙂

 • Nie sądziłam, że w Danii jest tak pięknie!

  • Jest, jest! Dania jest wyjątkowo urokliwa, a mało kto o tym wie 🙂

 • Agnieszka Monika

  Pięknie i ta woda… ach marzenie 🙂

  • Kolor wody piękny, ale temperatura niezbyt zachęcająca, bo to Morze Północne 🙂

 • Marzę o tym regionie od dawna 🙂 To chyba kwintesencja Skandynawii, mega zazdroszczę i mam nadzieję, że niedługo uda mi się tam wybrać 🙂

  • Będę trzymała kciuki aby udało Ci się pojechać do Danii i zobaczyć te wszystkie piękne miejsca 🙂

 • Bardzo ładne wybrzeże, wydmy i latarnia morska, nie sądziłem że dania ma takie ładne morze.