Podróże

Najpiękniejsze plaże na Majorce

Majorka to idealne miejsce na urlopowy wypoczynek. Można zwiedzać miasteczka, chodzić po górach lub odpoczywać na jednej z wielu plaż. Plaże na Majorce są piękne, chociaż w sezonie bywają bardzo zatłoczone. Jeśli macie taką możliwość to nie ograniczajcie się tylko do plaży przy hotelu. Na Majorce znajdziecie cudowne plaże – szerokie i piaszczyste lub ukryte w kameralnych zatoczkach. Każdy miłośnik plażowania znajdzie na Majorce coś dla siebie.

Odwiedziliśmy Majorkę w sierpniu, czyli w miesiącu nie tylko najgorętszym, ale też najpopularniejszym zarówno wśród turystów jak i miejscowych. Na niektórych plażach było tłoczno, ale wystarczyło odejść kawałek dalej i można było cieszyć się spokojem. W wysokim sezonie warto wybierać plaże oddalone od dużych turystycznych ośrodków. Będzie wtedy trochę luźniej i spokojniej. 

Najpiękniejsze plaże na Majorce – poniżej znajdziecie listę plaż, które udało mi się odwiedzić. Lista jest, oczywiście, subiektywna. Nie byłam w stanie odwiedzić wszystkich plaż 🙂 Ktoś może uznać, że na Majorce są plaże ładniejsze od tych, które opisałam. Możliwe, że są, i chętnie je odwiedzę następnym razem (czyli na emeryturze).

Plaże na Majorce

Wybierając się na Majorkę warto wiedzieć, że na plażach można opalać się topless, a nawet nago. Nikogo nie dziwią kobiety (głównie Hiszpanki) opalające się bez góry od stroju kąpielowego. W miejscach gdzie jest więcej turystów (np. plaża Cala Mesquida, znajdująca się tuż obok kompleksu hoteli) jest zdecydowanie mniej przypadków opalania topless.

Niektóre plaże są popularne wśród nudystów, dlatego nie powinien Was zdziwić ani szokować widok osób opalających się w całej okazałości. W wysokim sezonie przeważają jednak ubrani plażowicze. Nawet na części plaży Es Trenc, opisanej jako oficjalna plaża dla naturystów, można było ich policzyć na palcach jednej ręki. Jeśli wybieracie się na Majorkę bądźcie przygotowani na nagość na plażach i nie bulwersujcie się za bardzo.

Nie odwiedzaliśmy plaż położonych przy dużych ośrodkach hotelowych jak Magaluf czy El Arenal. Tam jest największy tłum, bo plaże są oblegane przez osoby mieszkające w pobliskich hotelach. Do wszystkich opisanych plaż najłatwiej jest dojechać wypożyczonym samochodem (to też najlepsza opcja na zwiedzanie wyspy), przy wszystkich znajdują się miejsca parkingowe, niektóre płatne (np. Es Trenc), inne bezpłatne (np. Es Caragol).

Najpiękniejsze plaże na Majorce

ES TRENC

Plaża Es Trenc jest uważana za jedną z najpiękniejszych plaż na Majorce. Szeroka, piaszczysta o długości prawie 2 kilometrów, rozciąga się od miejscowości Sa Ràpita do Ses Covetes.

Przy wejściu na plażę w miejscowości Sa Ràpita znajduje się bar i restauracja, wypożyczalnia leżaków i parasoli, część plaży jest też nadzorowana przez ratowników. Płatne parkingi znajdują się wzdłuż głównej drogi i w bocznych uliczkach.

Im dalej w stronę Ses Covetes, tym plaża staje się mniej zatłoczona. Środkowa część plaży jest uznawana za oficjalną plażę nudystów. Od strony miejscowości Ses Covetes także znajdziecie bar i wypożyczalnię leżaków. Parking wzdłuż drogi dojazdowej płatny, ale dostępny jest także darmowy parking (trochę na dziko).

Morze ma wspaniały turkusowy kolor, a dno jest bardzo płytkie, plaża jest więc przyjazna dla małych dzieci. W sierpniu woda była niesamowicie ciepła. Niestety w godzinach popołudniowych w wodzie zaczęło pojawiać się mnóstwo śmieci (głównie drobne plastiki). Nie wiem czy jest tak codziennie, czy zależy to od wiatru w danym dniu.

estrenc_plaza1

estrenc_plaza2

ES CARAGOL

Jedna z dwóch naszych ulubionych plaż. Trzeba włożyć trochę wysiłku w dotarcie do niej. Należy dojechać do latarni morskiej w Ses Salines, zaparkować samochód, a następnie iść przez około 20 minut wydeptaną ścieżką. Niech was nie zmylą osoby plażujące zaraz na początku ścieżki, na skałach – to nie tutaj! Po dwudziestu minutach marszu dojdziecie do piaszczystej plaży (z pięknym wakacyjnym domem na początku – marzenie!). Na plaży nie ma żadnych udogodnień, jak bar, leżaki czy toalety. Jest trochę taka „dzika” i rzadko uczęszczana przez turystów. Uwaga, można na niej spotkać nudystów, nie przestraszcie się 🙂 Woda jest płytka, fale niewielkie. Z plaży rozciąga się piękny widok na wyspę Cabrera.

es_caragol_plaza2

es_caragol_plaza3

PLATJA DE PORTAL VELLS

Miejscowość Portal Vells znajduje się w niewielkiej odległości od ośrodków turystycznych Magaluf i Palmanova. W uroczych skalistych zatoczkach otoczonych piniowymi wzgórzami ukryły się kameralne piaszczyste plaże: Platja de Portal Vells I (nazywana również Sa Caleta des Portals Vells), Platja de Portal Vells II (Platja del Mago) i Platja de Portal Vells III (Platja del Rei). Plaże są kameralne, przy każdej znajduje się parking, bar i wynajem leżaków/parasoli.

Na Platja del Mago trafiliśmy pod koniec pochmurnego dnia, który poświęciliśmy w całości na zwiedzanie. Po południu się rozpogodziło, plaża była jednak przyjemnie pusta.

portal_vells1

portal_vells2

CALA AGULLA i CALA MOLTÓ

Plaża położona w północno-wschodniej części wyspy, niedaleko miejscowości Capdepera. Dojeżdża się tutaj drogą przez las, która kończy się dużym płatnym parkingiem (cały dzień 5 euro).  Przy plaży znajduje się bar, wypożyczalnia leżaków/parasoli i toalety. Część plaży jest strzeżona. To plaża dość popularna wśród turystów i miejscowych, dlatego warto odejść kawałek ścieżką ku końcowej części plaży.

Jeśli będziecie kontynuować spacer z Cala Agulla przez około 1,5 kilometra, traficie na plażę Cala Moltó. Urocze malutkie zatoczki z niewielkimi miejscami do plażowania. Jest tu zdecydowanie mniej tłoczno niż na Cala Agulla, ale uwaga, to plaże uczęszczane przez nudystów.

cala_molto2cala_molto1

cala_agulla

PLATJA DE MURO – ES COMU

Platja de Muro rozciąga się między miejscowościami Alcudia i Can Picafort. Jest to pas piaszczystej plaży o długości prawie 4 kilometrów. Składa się z kilku części: Platja de Muro Sector I, Platja de Muro Sector II, Platja de Muro – Es Capellans i Playa de Muro – Es Comu. Ta ostatnia jest najbardziej „dzika” i rzadziej odwiedzana przez turystów. Zaparkować trzeba przy głównej drodze, a następnie dojść pieszo piaszczystą ścieżką przez wydmy. Woda jest bardzo płytka, przez co idealna dla rodzin z dziećmi. 

es_comu

es_comu2

CALETA des FRARES

Na plażę Caleta des Frares trafiliśmy przypadkiem. Wyjechaliśmy z trochę zatłoczonej Platja de Muro, a mieliśmy jeszcze sporo czasu przed zachodem słońca na półwyspie Formentor. Chcieliśmy pojechać na jedną z plaż polecanych przez nasz przewodnik, ale zatrzymaliśmy się za wcześnie i zamiast na plażę S’Illot trafiliśmy na Caleta des Frares. Caleta des Frares to maleńka, kameralna plaża utworzona z wielkich kamieni i skał. Zejście do wody jest po skałach, dlatego warto mieć ze sobą specjalne buty. Jest to dobre miejsce do snorkellingu i do skakania ze skał. Panował tu niesamowity spokój, można było schować się w cieniu między drzewami – idealne miejsce dla osób nie lubiących tłumów plażowiczów.

caleta2

caleta1

CALA FORMENTOR

Plaża położona po drodze na przylądek Formentor. Droga jest kręta i pnie się to w górę, to w dół. Plaża jest piaszczysta, położona wśród lasu piniowego. Na miejscu jest płatny parking (lub darmowy wzdłuż drogi), bar, toalety i pryszcznice, wypożyczalnia leżaków i parasoli (uwaga! 30 euro za parasol i dwa leżaki!). Przyjechaliśmy tu popołudniu, nie było więc bardzo tłoczno.

playa_formentor

CALA SA NAU

Znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu Majorki, które swoją drogą jest pełne uroczych zatoczek i niewielkich plaż. Cala Sa Nau jest wyjątkowo malownicza, otoczona skałami. Dojeżdża się tutaj z miejscowości S’Horta, wąską drogą z murkiem (kolejny sprawdzian samochodowych umiejętności). Parking darmowy wzdłuż drogi. Na miejscu znajduje się bar i wypożyczalnia leżakow/parasoli. Plaża jest piękna, jednak my trafiliśmy tutaj w sobotę, a to oznaczało nie tylko duże ilości turystów, ale też miejscowych. Przez to, że plaża jest dosyć mała może być ciężko ze znalezieniem miejsca na piasku. Można jednak plażować na skałach otaczających plażę. Poza sezonem plaża ta musi być ostoją spokoju.

cala_sa_nau

CALA LLOMBARDS

Calla Llombards to nasza druga ulubiona plaża (zaraz po Es Caragol). Należy dojechać do miejscowości Cala Llombards, a potem kierować się znakami na plażę. Dojazd kończy się ostrym zjazdem w dół i całkiem sporym, darmowym parkingiem. Plaża jest otoczona skałami tworzącymi urokliwą zatoczkę. Do tego po lewej stronie na skałach znajdują się zabudowania rybackie. Na plaży jest bar, wypożyczalnia leżaków/parasoli i ratownik. Woda jest tu głębsza niż np. na Es Trenc, przez co też chłodniejsza i bardziej orzeźwiająca. Ze skał otaczających plażę można skakać do wody – polecam każdemu!

llombards2

llombards1

Najpiękniejsze plaże na Majorce – mapa


Zajrzyjcie też do moich pozostałych wpisów z Majorki:

Plaże na Majorce – co o nich myślicie? Dajcie znać w komentarzach czy byliście na Majorce, a może planujecie się tam wybrać w przyszłości? A może znacie piękne plaże w innych częściach Hiszpanii, albo w innych krajach? Piszcie 🙂