Podróże

Spacer po Paryżu: Ile aux Cygnes

Uwielbiam wracać do wspomnień z mojego pobytu w Paryżu. Wydaje się, że rok w jakimś mieśćie to dużo czasu, że można to miejsce dobrze poznać i odwiedzić wszystkie jego zakamarki. Ja próbowałam wycisnąć z Paryża ile się dało, a i tak czuję niedosyt. 

Dzięki temu, że mogłam po Paryżu spacerować w każdej wolnej chwili, udało mi się odwiedzić miejsca o których nie ma dużo wzmianek w typowych przewodnikach. Jednym z takich miejsc jest Ile aux Cygnes. Ta mała wyspa na Sekwanie znajduje się zaledwie kilka kroków od Wieży Eiffla. Niewiele osób tam trafia, a szkoda bo to naprawdę piękne miejsce.

Spacer po Paryżu: Ile aux Cygnes

 

Ile aux Cygnes (czyli „wyspa łabędzi”) to niewielka, sztuczna wyspa na Sekwanie. Ma 850 metrów długości i zaledwie 11 metrów szerokości. Znajduje się między 15 i 16 dzielnicą. Wyspa została zbudowana w 1827 roku, aby podtrzymywać trzy przechodzące przez nią mosty (Pont de Grenelle, Pont Rouelle oraz Pont de Bir-Hakeim).

Dlaczego Ile aux Cygnes to miejsce idealne na spacer? Wzdłuż całej wyspy prowadzi aleja spacerowa, zwana Allée des Cygnes, z obu stron porośnięta drzewami. Do tego przez cały czas towarzyszy nam Wieża Eiffla. Na końcu Ile aux Cygnes, za mostem Pont de Grenelle czeka na Was niespodzianka – Statua Wolności! To replika tej amerykańskiej, wykonana w skali 1:4. Jest amerykańskim darem dla Paryża, a odsłonięto ją w 4 lipca 1889 roku, aby upamiętnić setną rocznicę Rewolucji Francuskiej.

Widok na Ile aux Cygnes z Wieży Eiffla

Widok na Ile aux Cygnes (i replikę Statui Wolności) od strony Pont de Mirabeau.

Ile aux Cygnes w jesiennym wydaniu

Most Pont de Bir-Hakeim

Spacer po Ile aux Cygnes najlepiej zacząć od strony mostu Pont de Bir-Hakeim. To mój ulubiony most w Paryżu. Wiem, że to brzmi dziwnie, „mam ulubiony most w Paryżu”, ale naprawdę tak jest. Pierwszy raz przejechałam tym mostem jadąc linią numer 6. Uwielbiałam ten moment, kiedy metro przekraczało rzekę, a za oknem nagle pojawiała się Wieża Eiffla. Jakiś czas później dotarłam na Pont de Bir-Hakeim podczas spaceru, zobaczyłam go w całej okazałości i naprawdę polubiłam. 

Ten stalowy most powstał między 1903 a 1905 rokiem. Konstruktorem był Jean-Camille Formigé, który zaprojektował też ogrody poniżej Sacre-Coeur. Pont de Bir-Hakeim ma dwa poziomy. Niższy przeznaczony jest dla pieszych i samochodów. Górny poziom to wiadukt, z którego korzysta linia nr 6 paryskiego metra. Wyższy poziom podtrzymywany jest przez metalową kolumnadę, która przebiega przez cały most. Można tu znaleźć tablice upamiętniające francuskich żołnierzy poległych w Belgii podczas II wojny światowej. Most ozdobiony jest też rzeźbami. Dwie przedstawiają „Elektryczność” (Electricity) oraz „Handel” (Commerce), ich autorem jest Jean Antoine Injalbert. W górę nurtu Sekwany most ozdabiają ” Nauka” (Science) i „Praca” (Labor), autorstwa Jules-Felix Coutan. 

W środkowej części mostu, na samym początku Ile aux Cygnes (bliżej Wieży Eiffla) stoi pomnik nazwany „La France renaissante”. Wykonany przez Holgera Wederkincha w 1930 roku, był darem duńskiej społeczności dla Paryża. W tym miejscu stoi od 1958 roku. To właśnie stąd rozciąga się świetny widok na Wieżę Eiffla.

Pont de Bir-Hakeim wystąpił w kilku filmach i teledyskach. Nakręcono tutaj jedną ze scen filmu „Incepcja” z Leonardo DiCaprio, możecie ją zobaczyć tutaj.

Taki wygląda Wieża Eiffla z Pont de Bir-Hakeim

Ile aux Cygnes – informacje praktyczne

Od strony Pont de Bir-Hakeim najlepiej dojechać linią nr 6 (przystanki Passy, Bir-Hakeim). Niedaleko znajduje się też przystanek pociągu RER C (Champ de Mars – Tour Eiffel).

Aby rozpocząć spacer od strony Statui Wolności możecie podjechać pociągiem RER C  (przystanek Javel) lub linią 10 (Javel/André Citröen) i przejść kawałek wzdłuż Sekwany.

 

Zobacz też: Spacer po Paryżu – La Cité du Midi


Podobał Wam się spacer po Ile aux Cygnes? Byliście już tam podczas wizyty w Paryżu czy nie mieliście okazji? Jeśli planujecie wypad do stolicy Francji i szukacie nietypowego miejsca gdzie można odpocząć od tłumów to polecam Ile aux Cygnes.