Podróże

Spacer po Paryżu: La Villette

Wybieracie się do Paryża i planujecie odwiedzić  Cité des Sciences et de l’Industrie? Połączcie wizytę w muzeum ze spacerem po Parc de la Villette oraz wędrówką wzdłuż kanału po dzielnicy La Villette!

Odkryj La Villette

La Villette do początku XIX wieku była typowo rolniczą częścią Paryża. W 1808 roku zbudowano tu „bassin de la Villette”, największy w Paryżu sztuczny zbiornik wodny, który miał zaopatrywać mieszkańców w wodę pitną. Trochę później, w 1825, utworzono kanał Saint-Martin, który zagwarantował dodatkowe połączenie z Sekwaną. Te dwa wydarzenia spowodowały, że dzielnica zaczęła się rozwijać.

Między 1867 a 1967 rokiem la Villette była bardzo ważnym ośrodkiem przemysłowym Paryża, przede wszystkim za sprawą ogromnych rzeźni („abattoirs”) i krajowej giełdy mięsa. Rzeźnia została zamknięta i przeniesiona w inne miejsce w 1974 roku. W ramach rewitalizacji terenu po rzeźni, powstał Parc de la Villette. Park został zaprojektowany przez Bernarda Tschumi’ego, francuskiego architekta, który wygrał konkurs projektowy. Budowę parku rozpoczęto w 1984 roku, zakończono w 1987. 

La Villette to bardzo interesujące miejsce, zdecydowanie warte odwiedzenia jeśli macie więcej czasu. 

La Villette – spacer wzdłuż kanału

La Villette najlepiej odkryć podczas spaceru. Możecie zacząć od Parc de la Villette i kierować się w stronę stacji metra Stalingrad. Spacer możecie też rozpocząć od stacji Stalingrad właśnie i kontynuować aż do Parku de la Villette. Cała trasa ma około 3 kilometrów, spacer spokojnym tempem zajmie Wam około 40 minut.

W parku de la Villette czeka na Was mnóstwo atrakcji, m.in.: Cité des Sciences et de l’Industrie, La Geode, paryska filharmonia oraz Grande halle de la Villette (dawna rzeźnia, zbudowana ze szkła i żelaza). Przez cały rok odbywają się tutaj liczne koncerty i inne kulturalne wydarzenia.

Z parku najlepiej spacerować wybrukowanym nabrzeżem, można też wypożyczyć rowery i wybrać się na rowerową wycieczkę. Spacerując wzdłuż kanału miniecie ostatni most zwodzony w Paryżu (Pont Levant de la rue de Crimée). Otwarto go w 1885, w 2011 przeszedł generalny remont i nadal działa. Na swojej drodze spotkacie też budynki dawnych magazynów, zbudowane między 1845 a 1853 rokiem. Jeden z nich służy obecnie jako akademik.

W pewnym momencie kanał l’Ourcq zmienia się w zbiornik la Villette, wspomniany wcześniej największy sztuczny zbiornik w Paryżu. Po obu stronach kwitnie rekreacja w wszelkiej formie, znajduje się tam też mały port, gdzie stacjonują barki i łódki.

Spacer kończy się niedaleko stacji Stalingrad (linie 2, 5, 7), a dokładniej na Place de la bataille de Stalingrad. Znajduje się tutaj ciekawy budynek, Rotonde de la Villette. Rotunda to pozostałość po sieci budynków, które otaczały Paryż (od 177 do 1860 roku) i służyły do poboru podatków od kupców wjeżdżających do miasta. W środku znajdowały się biura i pomieszczenia dla strażników.

 kanał La Villette

Widok na Parc de la Villette

kanał La Villette

kanał La Villette

kanał La Villette

kanał La Villette

Ostatni paryski most zwodzony.

kanał La Villette

kanał La Villette


Zdecydowanie warto wybrać się na spacer do la Villette jeśli spędzacie w Paryżu więcej niż krótki weekend.