Podróże

Panteon w Paryżu

Paryski Panteon góruje nad budynkami w Dzielnicy Łacińskiej. Budynek wzniesiony został w XVIII wieku jako kościół pod wezwaniem św. Genowefy. Schorowany Król Ludwik XV obiecał, że wybuduje kościół ku czci patronki Paryża, św. Genowefy, jeśli wyzdrowieje. Zdrowie do niego powróciło, a on musiał spełnić obietnicę. Uczynił to, pomimo problemów finansowych królestwa. Budowa przeciągała się, finalnie pochłonęła więcej funduszy niż myślano.

 

Panteon zaliczyć można do stylu neoklasycznego. Zbudowany został na planie krzyża greckiego z kopułą centralną i czterema spłaszczonymi kopułami bocznymi oraz z kolumnowym portykiem wejściowym. Architekt podobno czerpał inspirację z Panteonu rzymskiego.

Panteon nie pełni funkcji religijnej od 1885 roku, znajduje się w nim mauzoleum. Jest on miejscem spoczynku wielu wybitnych Francuzów i Francuzek. W krypcie Panteonu znajdziemy m.in. grobowce Victora Hugo, Jean Jacques Rousseau, Piotra Curie czy Marii Skłodowskiej-Curies.

 

Do Pantheonu można wejść za darmo do 25 roku życia, istnieje także możliwość wejścia na balkon otaczający kopułę, niestety kiedy ja tam byłam kopuła była zamknięta. Bilet normalny do Panteonu kosztuje 9 euro. Więcej informacji na stronie internetowej.

 

Dojazd:

– linia 10 (stacja: Cardinal Lemoine)

– RER B (stacja: Luxembourg)

Panteon w Paryżu
Panteon w Paryżu
Panteon w Paryżu
Panteon w Paryżu
Panteon w Paryżu