Podróże

Zakupy w Paryżu

Paryż to stolica mody, znajdziecie tam mnóstwo luksusowych butików. Do takich zakupów najbardziej nadają się Pola Elizejskie. Jednak Paryż to nie tylko Pola Elizejskie, ale też całe mnóstwo innych miejsc i domów handlowych. Jakiś czas temu pisałam o paryskich lumpeksach, teraz przyszła pora na listę paryskich sklepów wartych uwagi.

Zakupy w Paryżu – gdzie najlepiej robić zakupy?

Odwiedzając paryskie centra handlowe trzeba uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości. Jeśli ktoś lubi tłumy i przepychanki wśród japońskich turystów to będzie się czuł dobrze w luksusowych domach handlowych w centrum Paryża.

Jeśli koniecznie chcecie wybrać się na zakupy w Paryżu (bo np. są wyprzedaże) to polecam zrobić to od rana i pojawić się w sklepie tuż po otwarciu.

Post składa się z trzech części, w pierwszej opiszę luksusowe domy handlowe: BHV, Le Printemps oraz Galerie Lafayette. W drugiej przeczytacie o „zwykłych” centrach handlowych. W ostatniej części przedstawię Wam centra handlowe, które znajdują się pod Paryżem.

 

Bazar de l’Hôtel de Ville (BHV)


BHV to dom handlowy (na pewno nie centrum handlowe w naszym rozumieniu) otwarty w 1856. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że znajduje się tuż obok paryskiego ratusza (Hôtel de Ville). Położony jest w ścisłym centrum, przy ulicy Rivoli 52.  Każde piętro to inny dział:

+ poziom -1: dla majsterkowiczów czyli farby, narzędzia, śrubki i tym podobne

+ poziom 0 i 1: perfumy, kosmetyki, akcesoria, moda kobieca

+ poziom 2: dział papierniczy, księgarnia, rękodzieło

+ poziom 3: wszystko do kuchni

+ poziom 4: meble, wyposażenie domu (dekoracje, lampy)

+ poziom 5: zabawki, moda dla dzieci, restauracje

+ poziom 6: pościel, narzuty itd.

 

Sklepy poszczególnych marek nie są oddzielone ścianami, każdy ma po prostu swoje stoisko. Dokładną listę dostępnych marek znajdziecie tutaj [klik!]. Bazar posiada także kilka mniejszych sklepów: z modą męską, zoologiczny, rowerowy i z akcesoriami motorowymi.

 

Jak dojechać?

– linia 1, stacja Hôtel de Ville

 

zakupy w Paryżu

 

 

Le Printemps

Le Printemps (wiosna) to najbardziej znany z domów handlowych, mieści się on przy bulwarze Haussmann, w dziewiątej dzielnicy, kilka kroków od paryskiej Opery. W swojej ofercie ma przede wszystkim luksusowe marki [klik] takie jak Dior, Chanel, czy Cartier.  Znajdziemy tu nie tylko modę damską i męską, ale także kosmetyki, perfumy, wyposażenie domu czy zabawki. Można tu także dobrze zjeść, odwiedzić najpopularniejszą cukiernię Ladurée. Na ostatnim piętrze, a dokładniej na dachu sklepu znajduje się kawiarnia z której można podziwiać widok na Paryż.

Jak dojechać?

– linie 3 i 9, stacja Havre-Caumartin

– linie 3, 12, 13, 14, stacja Saint-Lazare

– RER A, stacja Auber

zakupy w Paryżu

źródło: http://luxuryactivist.com

zakupy w Paryżu

źródło: http://blogs.informatica.com

 

Galeries Lafayette

Galeria Lafayette to kolejny ogromny i luksusowy (ale nie tylko) dom handlowy. Mieści się dosłownie parę kroków od Le Printemps. W osobnych budynkach mieszczą się Lafayette Maison (czyli wszystko dla domu) i Lafayette Homme (moda dlamężczyzn). Główny budynek posiada osiem pięter, na każdym oczywiście inny dział. Króluje tu moda damska, kosmetyki, biżuteria, ale znajdziemy też piętro dziecięce z ubraniami, butami, zabawkami. Znajdziemy tu praktycznie te same marki co w BHV i Le Printemps, [klik!]. W Paryżu są dwie Galerie Lafayette, jedna przy bulwarze Haussmanna, a druga na Montparnasse.

 

Jak dojechać:

– linie 7 i 9, stacja Chaussee d’Antin-La Fayette
– linie 3, 7, 8, stacja Opera
– linia 12, stacja Trinite
– RER A, stacja Auber

zakupy w Paryżu

źródło: http://haussmann.galerieslafayette.com

zakupy w Paryżu

 


Les Quatre Temps

Duże centrum handlowe mieszczące się w La Defense, oprócz sklepów i restauracji znajdziemy tu także multipleks. W godzinach lunchu i w weekendy jest niesamowicie zatłoczone, dlatego dobrze jest zaplanować sobie zakupy. Znajdziemy tu takie sklepy jak: Zara, H&M, American Apparel, FNAC, Decathlon, Lacoste, Etam. Dokładna lista na stronie internetowej [klik].
W tym centrum bywałam najczęściej bo miałam do niego tylko 2 przystanki metrem, jednak zdecydowanie bardziej wolałam chodzić do sklepów usytuowanych wzdłuż ulic – mniejsze tłumy ułatwiają zakupy.

Jak dojechać?
– linia 1, stacja La Defense
– RER A, stacja La Defense

zakupy w Paryżu

źródło: http://flybee.com/paris/shopping

 

 

Forum des Halles

Forum des Halles znajduje się w miejscu nazywanym „sercem Paryża”, w pierwszej dzielnicy. Kiedyś znajdowało się tu wielkie targowisko, jednak w 1971 roku przeniesiono je poza Paryż, hale wyburzono, a na ich miejscu pojawił się park i centrum handlowo-rozrywkowe.Forum des Halles

Les Halles to także ważny punkt komunikacyjny, pod ziemią znajduje się stacja RER Chatelet-Les Halles, połączona przejściami ze stacją metra Chatelet.

Osobiście bardzo nie lubiłam przesiadać się na Chatelet – długie korytarze pod ziemią, ruchome chodniki, wielu podejrzanych typów… Forum des Halles też nie należało do moich ulubionych – byłam tam zaledwie parę razy, gdy pogoda nie dopisywała. Byłam w szoku gdy przeczytałam gdzieś, że dziennie pojawia się tam około 800 000 osób! Jest to jedno z większych podziemnych centrów przesiadkowych na świecie.
Znajdziemy tam takie same sklepy jak w innych centrach: FNAC, Zara, H&M, Desigual (dokładna lista tutaj). Cały czas trwa gruntowna przebudowa centrum, mają pojawić się w nim nowe wejścia, ma być lepiej skomunikowane z dworcem i dodatkowo ma powstać park.

Jak dojechać?
– linie 1, 4, 7, 11, 14, stacja: Chatelet (transfer do Chatelet-Les Halles)
– linia 4, stacja Les Halles
– RER A, B, D, stacja Chatelet-Les Halles

 

zakupy w Paryżu

źródło: wikipedia.org

 

 

Italie Deux

Centrum Italie Deux znajduje się przy placu Italie, w trzynastej dzielnicy. W porównaniu do dwóch poprzednich jest małe, a lista sklepów nie jest aż tak imponująca.Italie Deux

Jak dojechać?
– linie 5, 6, 7, stacja Place d’Italie

 

zakupy w Paryżu

źródło: wikipedia.org

 


 

Val d’Europe

 

Duże centrum handlowe znajdujące się w miejscowości Marne-la-Vallée, zaledwie kilka kilometrów od Disneylandu. Znajdziemy tu 140 sklepów, m.in. NAF NAF, Etam, Desigual.
Więcej na stronie internetowej [klik]

Dojazd z Paryża:
– RER A, kierunek Marne-la-Vallée/Chessy, przystanek: Val d’Europe / Serris / Montévrain
Ceny biletów można znaleźć na stronie RATP

 

zakupy w Paryżu

źródło: http://www.virtualtourist.com/travel/Europe/France/Ile_de_France

 

La Vallée Village

Outlet z luksusowymi sklepami, także znajduje się w Marne-la-Vallee, zaraz obok centrum Val d’Europe. Znajdziemy tu 120 sklepów, które oferują rzeczy z poprzednich kolekcji po obniżonych cenach, m.in. Armani, Burberry czy Versace. Więcej szczegółów na stronie internetowej [klik].

 

Dojazd z Paryża:
– RER A, kierunek Marne-la-Vallée/Chessy, przystanek: Val d’Europe / Serris / Montévrain
Ceny biletów można znaleźć na stronie RATP
– Shopping Express, specjalny autobus kursujący z Paryża do centrum handlowego

 

zakupy w Paryżu

źródło: http://chessyland.fr

 

Usines Center Paris Nord


To centrum to również outlet, jednak nie z eksluzywnymi markami, a z bardziej normalnymi i dostępnymi sklepami (Camaieu, Levis, Roxy). Kilka kilometrów dalej znajduje się lotnisko CDG.

Strona internetowa [klik]

 

Dojazd z Paryża:

– RER B, kierunek CDG, przystanek: Parc des Expositions Villepinte, następnie autobus 630, przystanek: Centre commercial

 

zakupy w Paryżu

źródło: tripadvisor.ie