Podróże

Ballater – wiktoriańska miejscowość w sercu Cairngorms National Park

Spędziłam w Szkocji kilka miesięcy. Praca w hotelu była wymagająca, ale funty trafiające na konto (i napiwki) motywowały. Mieszkałam w miejscowości Ballater, uroczym i spokojnym miejscu.

Ballater leży  w hrabstwie Aberdeenshire, nad rzeką Dee, w sąsiedztwie gór Cairngorm. Jest miejscem skąd można wyruszyć na wiele górskich wędrówek, jedną z nich jest wejście na Craigendarroch, niewielkie wzgórze górujące nad miejscowością, z którego rozciąga się piękny widok.

Ballater jest miejscowością typowo turystyczną – zimą życie prawie zamiera. Pogoda panuje tu oczywiście w szkocką kratkę (w kwietniu padał na zmianę deszcz, śnieg i grad), co jednak nie zniechęca turystów.

Co sprawia, że Ballater jest tak popularny? Jednym z powodów jest Zamek Balmoral, który znajduje się zaledwie 14 kilometrów od Ballater. To zamek należący do rodziny królewskiej, która często tutaj bywa. Zamek można odwiedzać od początku kwietnia do końca lipca, między 10 a 17. Jeśli akurat ktoś z rodziny królewskiej się tutaj pojawi, to godziny otwarcia mogą się zmienić.

Kolejną atrakcją jest destylarnia whisky Royal Lochnagar. Wizyta w destylarni to obowiązek, gdy odwiedza się Szkocję! Royal Lochnagar to jedna z bardziej eksluzywnych szkockich whisky, więc wizyta w destylarni to ważny punkt pobytu w Ballater.

Z Ballater można wybrać się też na spacer nad górskie jezioro Loch Muick, które leży na terenie posiadłości Balmoral. My jednego wolnego dnia (których dużo nie było…!) wybraliśmy się na spacer szlakiem siedmiu mostów (Seven Bridges, Ballater). Ballater to też dobry punkt wypadowy do odkrywania Parku Narodowego Cairngorms, największego parku narodowego Szkocji. Najwyższe szczyty gór Cairngorms mają około 1200-1300 metrów i nawet latem są pokryte śniegiem.

Ballater jest urocze, domki w wiktoriańskim stylu dodają mu tylko uroku. Można wybrać się tutaj na spacer wzdłuż rzeki Dee, podziwiać widoki i pasące się szkockie krowy. Głównie to robiłam w wolne dni (chyba, że akurat jechaliśmy do Aberdeen wydać trochę funtów).

Okolice Ballater (jak i całą Szkocję) dobrze jest zwiedzać samochodem. Jednak i bez niego można sobie poradzić – region obsługują autokary, które łączą Ballater z Aberdeen.

Rzeka Dee

Odwiedziliście kiedyś Szkocję? Pracowaliście tam albo byliście na wakacjach? Dajcie znać w komentarzach!