Podróże

Royal Lochnagar – coś dla prawdziwych fanów whisky

Z czego słynie Szkocja? Z cudownej pogody, to oczywiste 🙂 Ale jest coś jeszcze… Whisky! Nie jestem fanką tego trunku, ale będąc w Szkocji aż żal nie odwiedzić jakiejś destylarni i spróbować lokalnej whisky. Kiedyś odwiedziłam szkocką destylarnię (Glenfiddich, kilka lat temu) i już wtedy wiedziałam, że whisky to zupełnie nie moje klimaty. Mój chłopak jednak whisky lubi, więc zdecydowaliśmy się w wolny dzień odwiedzić destylarnię Royal Lochnagar. Dodatkowym argumentem było to, że destylarnia znajdowała się w niewielkiej odległości od naszego miejsca pracy i mieliśmy tam załatwiony darmowy sprzęt. Szkoda nie skorzystać z takiej okazji!

Destylarnia Royal Lochnagar

Destylarnia Royal Lochnagar znajduje się blisko Zamku Balmoral. Z Ballater dojechaliśmy tam autobusem jadącym do Braemar.  Zwiedzających destylarnię było w tym dniu bardzo mało, oprócz naszej trójki, zwiedzał z nami jeden Niemiec, tak więc grupę mieliśmy bardzo kameralną.

Destylarnia Royal Lochnagar powstała podobno w 1826 roku. „Wielka księga whisky” podaje, że destylarnię założono w 1825, jednak źródła z Crathie wymieniają 1826 jako rok rozpoczęcia działalności Lochnagar. Więcej zamieszania wprowadza etykiety whisky Royal Lochnagar, na której widnieje rok 1845 jako data założenia destylarni.  W tym właśnie roku powstały budynki destylarni w dużej części istniejące do dnia dzisiejszego.

W 1829 roku rodzina królewska weszła w posiadanie zamku Balmoral znajdującego się kilka kroków od destylarni. Ówczesny właściciel Lochnagar (jeszcze nie Royal), John Begg, w lecie 1848 roku wysłał zaproszenie do odwiedzenia destylarni parze królewskiej. Już na drugi dzień w destylarni pojawił się sam książę Albert. Odwiedziny te zapoczątkowały przyjaźń między destylarnią a rodziną królewską.  W krótkim czasie destylarnia zaczęła zaopatrywać dwór królewski, co spowodowało dołączenie do nazwy przydomka Royal (królewski).

Royal Lochnagar zyskała sławę, dzięki powiązaniom z rodziną królewską. Spowodowało to zwiększenie sprzedaży oraz częste wizyty turystów. Okolica pękała w szwach, wiele osób chciało obejrzeć Balmoral oraz destylarnię, gdzie bywała sama królowa Wiktoria! To właśnie wtedy cała okolica doliny rzeki Dee, przestała być nazywana po prostu „Desside”, a stała się „Royal Deeside”.

Destylarnia Royal Lochnagar była przebudowywana i modernizowana trzykrotnie w swojej historii. Po raz pierwszy w roku 1916. Ostatnia większa modernizacja miała miejsce w 1967 roku. Royal Lochnagar to jedna z najmniejszych destylarni szkockiej whisky. Przy produkcji whisky zatrudnionych jest tam tylko osiem osób.

Destylarnię Royal Lochnagar możecie zwiedzać na kilka sposobów, my wybraliśmy wycieczkę z przewodnikiem zakończoną próbowaniem whisky!

Więcej informacji o Royal Lochnagar znajdziecie tutaj.