Podróże

Edynburg

Edynburg to przepiękne miasto. Odwiedziłam je dwa razy i za każdym razem byłam zachwycona. Z wyjazdu sprzed kilku lat za dużo już nie pamiętam, na szczęście niedawno miałam okazję żeby sobie pamięć odświeżyć.

Edynburg ma niezwykły klimat takiego starego miasteczka. Kamienne budynki, zamek, brukowane uliczki… Idealne miejsce żeby spacerować i chłonąć jego atmosferę. Pogoda oczywiście była w szkocką kratę. Nie ma sensu wybrzydzać, w deszczu też można Edynburg pozwiedzać. A kto wie, może nawet wyjdzie słońce? My się załapaliśmy i nawet trochę poplażowaliśmy!

Edynburg podobał mi się bardziej niż Glasgow i Aberdeen – oba te miasta zapamiętałam jako szare, przygnębiające miejsca.

 

Edynburg – co zobaczyć?

Wiecie co jest fajne w Edynburgu? To, że większość najważniejszych atrakcji jest darmowa! Koniecznie musicie wybrać się na spacer po uliczkach The Royal Mile oraz po Old Town. Warta uwagi jest też Dean Village, pełna ciekawych budynków. Warto wybrać się też w stronę morza i odwiedzić dzielnicę Leith. Jeśli traficie na ładną pogodę to koniecznie zajrzyjcie na plażę Portobello. 

W całym mieście znajdują się liczne parki i oazy zieleni. Jednym z takich miejsc jest ogród botaniczny Royal Botanic Garden, ogromny, piękny i darmowy (wstęp płatny tylko do szklarni). Na chwilę wytchnienia można zatrzymać się w Princess Street Gardens albo w Regent Gardens. W tych drugich warto wejść na Calton Hill skąd rozciąga się widok n całe miasto oraz na jedną z większych atrakcji Edynburga – Arthur’s Seat. 

Jednym ze znaków szczególnych Edynburga jest Edinburgh Castle, górujący nad miastem potężny zamek. Nie wchodziliśmy do środka, ale podobno na wizytę w nim trzeba przeznaczyć jakieś 2 albo 3 godziny.

Zamek w Edynburgu

Dzielnica Leith

Ogród Botaniczny w Edynburgu

Ogród Botaniczny w Edynburgu

Calton Hill

Widok na Arthur’s Seat z Calton Hill

Widok na Arthur’s Seat z Calton Hill

Calton Hill

Panorama Edynburga z Calton Hill

Plaża Portobello w Edynburgu


Byliście kiedyś w Edynburgu? Jestem ciekawa czy to szkockie miasto urzekło Was tak jak mnie! Dajcie znać w komentarzach!