Podróże Różne

5 firm, które znasz, ale nie wiesz, że pochodzą z Danii

Dania to mały kraj, jakieś 43 000 kilometrów kwadratowych powierzchni, około 5,5 miliona mieszkańców. Wiele osób o Danii wie tyle co nic, jedynie to że stolicą jest Kopenhaga, a w niej jest pomnik Małej Syrenki. A szkoda, bo Dania słynie nie tylko ze złej pogody, ale także z designu i innowacji, np. dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Do tego istnieje wiele duńskich firm znanych na całym świecie. Dzisiaj mam dla Was listę pięciu firm, o których na pewno słyszeliście, których produkty czasami kupujecie, a o których nie koniecznie wiecie że pochodzą z Danii właśnie. Zaczynamy!

5 firm, które znasz, ale nie wiesz, że pochodzą z Danii!

 Bestseller

Bestseller to nazwa duńskiej, rodzinnej firmy odzieżowej założonej w 1975 roku. Obecnie firma ma ponad 3000 sklepów, na 38 rynkach na całym świecie i 11 marek. W Polsce firma postawiła na outlety, w których sprzedaje ubrania kilku swoich marek. Niektórzy z Was (a raczej niektóre:)) kojarzą zapewne ubrania Vero Moda, Only lub Vila. To właśnie marki należące do Bestsellera.

Bestseller można porównać do polskiego LPP, mam jednak wrażenie że ubrania duńskiego producenta są lepszej jakości… Przynajmniej te dostępne w sklepach w Danii. Ubrania Bestsellera można też często znaleźć w Polsce w lumpeksach z odzieżą Skandynawską.

 

BESTSELLER_logo_black_2014

Ecco

Ecco to kolejna rodzinna, duńska firma. Została założona w 1963 roku. Zajmuje się produkcją obuwia oraz skórzanych dodatków, jak torebki czy paski. Ecco stawia na innowacyjność, jakość, no i oczywiście na duński design. W Polsce sklepy Ecco można znaleźć w większości miast.

ecco

Jysk

Pierwszy sklep JYSK został otwarty w 1979 w Aarhus (drugie co do wielkości miasto w Danii, o którym pisałam TUTAJ), i co ciekawe, sklep ten nadal istnieje! W krótkim czasie firma się rozwinęła, otwierając kolejne placówki w całej Danii, a potem także w Niemczech. Obecnie firma posiada 2300 sklepów w 41 krajach, a tygodniowo otwiera 2-3 kolejne!

Robiąc zakupy w JYSK możecie trafić na produkty oznakowane „By Appointment to the Royal Danish Court”. Oznacza to że duńska rodzina królewska jest stałym klientem tej firmy. Możecie spać w takiej samej pościeli jak duńska królowa! 🙂

jysk-logo-job-hr

Tiger

Pierwszy sklep Tiger otwarto w 1995 roku w Kopenhadze, jako sklep w stylu „wszystko za 10 koron”. Obecnie Tiger ma ponad 600 sklepów w 28 krajach. Sklepy Tiger pojawiły się w Polsce jakieś cztery lata temu. Asortyment sklepów to produkty własnego projektu, w przystępnych i okrągłych cenach (w Polsce najczęściej 10, 15, 20 złotych). W Tigerze znajdziecie wszystko: akcesoria kuchenne, akcesoria biurowe i papiernicze, czy imprezowe gadżety.

Osobiście uważam, że sklepy Tiger to dla niektórych może być prawdziwa pułapka. Tyle fajnych, kolorowych rzeczy, których tak naprawdę wiele z nas wcale nie potrzebuje.

thumb_14513_logo_retailer_1x

LEGO

Klocki LEGO. Wszyscy je znamy, większość z nas spędziła długie godziny na zabawie, która zawsze kończyła się tym samym stwierdzeniem „mamy za mało klocków!”. Sama bawiłam się każdym rodzajem klocków LEGO, ale najmilej wspominam te „dziewczyńskie”, produkowane pod nazwą Belleville. Swój pierwszy porządny (tzn. duży) zestaw kupiłam za pieniądze z pierwszej komunii. To było coś… Była plaża, stadnina koni, lodziarnia. Klocki mam do dzisiaj, a teraz bawią się nimi moi siostrzeńcy.

Nie wszyscy wiedzą, że LEGO jest duńską firmą, utworzoną w 1932 roku! W Billund znajduje się główna siedziba firmy, która nadal jest w rękach rodziny Kirka Kristiansena, założyciela LEGO. LEGO to nie tylko klocki, ale także kilka parków rozrywki Legoland (jeden z nich to duński Legoland Billund).

images (1)

 

Obejrzyjcie poniższy filmik, żeby zapoznać się z historią LEGO:


Istnieje jeszcze wiele duńskich firm, znanych na całym świecie, jak np.: Carlsberg, Bang & Olufsen, Pandora czy VELUX.

No to jak, wiedzieliście że te wszystkie firmy są duńskie? Dajcie znać czy coś było dla Was zaskoczeniem.

 

Zdjęcie główne pochodzi z: http://www.tiger.dk/

Chcecie dowiedzieć się więcej o życiu w Danii? Polecam książkę Życie po duńsku. Rok w najszczęśliwszym kraju na świecie autorstwa Hellen Russell.*wpis zawiera linki afiliacyjne*