Podróże

Paryskie Katakumby

Do paryskich katakumb (Les catacombes de Paris) chciałam wybrać się odkąd przeczytałam ten artykuł w National Geographic.

W lipcu udało mi się wreszcie wybrać na zwiedzanie katakumb – oczywiście tylko tych oficjalnych, otwartych dla zwiedzających. Historia tych podziemnych korytarzy jest niezwykle ciekawa, zwiedzając je ma się cały czas ciarki na plecach – miliony czaszek i kości wyściełających korytarze robi swoje!

Paryskie katakumby

Paryskie katakumby to sieć korytarzy o długości około 50 kilometrów, które rozciągają się na obszarze około 770 hektarów. Katakumby powstały na terenach dawnych kamieniołomów z czasów cesarstwa rzymskiego. Wydobywano tutaj wapień potrzebny do budowy miasta. W 1786 roku z powodów sanitarnych rozpoczęto składanie w katakumbach zwłok z cmentarza w dzielnicy Les Halles, a później z innych cmentarzy.

 

Paryskie katakumby – informacje praktyczne

Wejście do tuneli znajduje się w małym zielonym budynku przy stacji metra Denfert-Rochereau (linie 4, 6, RER B).

Cała trasa ma długość 2 kilometrów i rozpoczyna się od zejścia po stromych schodach kilkunastu metrów w głąb ziemi.

Bilet normalny 12 euro, przewodnik audio 5 euro.

Dojazd do Katakumb: przystanek Denfert-Rochereau (RER B, linie metra 4 i 6)

Wejście od godziny 10, polecam być wcześniej – nawet około 8, do katakumb ustawia się bardzo duża kolejka!

 

Zachęcam Was do przeczytania artykułu o którym już wspomniałam [klik], a także do odwiedzenia oficjalnej strony Paryskich Katakumb, gdzie możecie bardzo dużo dowiedzieć się o ich historii