Podróże

Cmentarz Père-Lachaise

Dzisiaj zabieram Was na spacer po cmentarzu Père-Lachaise. Jest to wyjątkowe miejsce na mapie Paryża, które warto odwiedzić jeśli czas Wam na to pozwoli.  Cmentarz to nie jest miejsce kojarzące się ze spacerami, ale na Père-Lachaise człowiek nie czuje się jak na „normalnym” cmentarzu. Wrażenie robią nagrobki i grobowce, które wyglądają jak prawdziwe perełki architektoniczne.

 

Cmentarz założony w 1804 przez długi czas świecił pustkami. Paryżanie sceptycznie byli nastawieni do chowania zmarłych w ubogiej i oddalonej od centrum dzielnicy. W 1817 roku przeniesiono tu szczątki Moliera oraz Abelarda i Helojzy, średniowiecznych kochanków. To zadziałało na Paryżan jak magnes i nagle cmentarz Père-Lachaise zyskał na popularności.

 

Na cmentarzu spoczywa ponad 300 tysięcy osób. Wiele nagrobków ozdobionych jest rzeźbami i figurami, niektóre z nich są dziełami sztuki neogotyku, neoklasycyzmu, baroku czy secesji. Nagrobki są bardzo różnorodne, od ich stylu, po wyznanie pochowanego. Na cmentarzu znajdziemy także nagrobki żydowskie, chińskie czy po prostu świeckie.

 

Cmentarz Père-Lachaise to miejsce pochówki słynnych osób. Znajdziemy tu nagrobki m.in. Fryderyka Chopina, Edith Piaf, Moliera, Jim’a Morrison’a, Victora Hugo czy Oscar’a Wilde’a.

Nagrobek Jim’a Morrison’a, wokalisty zespołu The Doors.
Po lewej nagrobek Fryderyka Chopina.
Po lewej nagrobek Oscar’a Wilde’a.

 Cmentarz Pere-Lachaise – informacje praktyczne

Przed wejściem na cmentarz można kupić mapę z oznaczonymi wszystkimi znanymi grobami. Taki plan można też pobrać ze strony paris.fr.

Dojazd: linia 2 (stacje: Père-Lachaise, Philippe Auguste), linia 3 (stacja: Père-Lachaise).