Podróże

Międzyrzecki Rejon Umocniony MRU

Od dłuższego czasu chciałam odwiedzić Międzyrzecki Rejon Umocniony. To jedno z tych tajemniczych miejsc z okresu II Wojny Światowej, które działa na wyobraźnię, a jego rozmach robi wrażenie. Niedawno udało nam się wygospodarować czas w weekend i odwiedzić to tajemnicze miejsce. Wybraliśmy trasę, która należy do Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. Na dworze było naprawdę gorąco i parno, w podziemiach z kolei panował chłód – przydały się moje świetne turystyczne spodnie z odpinanymi nogawkami 🙂

Co to jest Międzyrzecki Rejon Umocniony?

Międzyrzecki Rejon Umocniony (w skrócie MRU) to system poniemieckich fortyfikacji, położonych w łuku Odry i Warty, rozciągający się na odcinku około 80 kilometrów pomiędzy Gorzowem Wielkopolskim a Zieloną Górą. To największe w Europie pozostałości fortyfikacji, składające się z sieci podziemnych tuneli, dworców kolejowych i hal oraz z naziemnych zapór przeciwpancernych („zęby smoka”).

MRU zachwyca rozmachem i rozwiązaniami technicznymi. W momencie zakończenia prac wybudowano 106 bunkrów, 21 z nich zostało połączonych siecią podziemnych tuneli o łącznej długości ponad 30 kilometrów. Podobno plan budowy został przez Niemców zrealizowany w zaledwie 30%, a i tak MRU robi wrażenie!

 

źródło: Wikipedia.pl

źródło: Wikipedia.pl

 

Jak zwiedzać MRU?

Na pewno nie samemu, chyba że życie Wam niemiłe i chcecie się zgubić w labiryncie korytarzy. Do wyboru są dwie trasy turystyczne. Pierwsza zaczyna się w miejscowości Pniewo, w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. Druga, zwana pętlą boryszyńską, startuje z miejscowości Boryszyn.

My zdecydowaliśmy się na zwiedzanie Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. Do wyboru są dwie trasy, krótka (1,5 h) i długa (2,5 h). Zdecydowanie polecamy dłuższą opcję, w której zawiera się dojście do podziemnego dworca kolejki wąskotorowej. Przy takich obiektach lepiej spędzić w nich więcej czasu. Wydaje mi się, że podczas krótkiego spaceru z przewodnikiem, trudno jest poczuć i zrozumieć „wielkość” takiego obiektu. Im więcej czasu tam spędzimy, tym większe wrażenie zrobi na nas jego ogrom.

Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy posiada salę muzealną, przez którą przechodzi się na początku zwiedzania. Następnym punktem jest swoisty „skansen” sprzętu wojskowego, w którym zobaczyć można „zęby smoka”, mały schron bojowy Tobruk oraz naziemną część panzerwerka 717, przez którą wchodzi się pod ziemię betonowymi schodami.

 

Więcej informacji o MRU i jego zwiedzaniu (dokładne godziny, ceny) znajdziecie na poniższych stronach:
MRU Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy – strona www, FB

MRU – Pętla Boryszyńska – strona www, FB