Podróże

Les marchés de Noël – Świąteczne jarmarki w Paryżu

Atmosferę Świąt czuć w Paryżu już od połowy listopada. Świąteczny szał zaczyna się wraz z zapaleniem światełek na Polach Elizejskich, w tym roku uczyniła to Audrey Tatou. Oprócz tego, na placu Concorde ustawiono młyńskie koło, a w kilku miejscach pojawiły się lodowiska.

Marchés de Noël czyli świąteczne jarmarki w Paryżu

To czego nie da się ominąć w świątecznym Paryżu, to wszechobecne Marchés de Noël czyli świąteczne jarmarki/kiermasze. W całym mieście jest ich kilkanaście, jedne większe, inne malutkie, składające się z zaledwie kilku budyneczków. Na wszystkich można znaleźć właściwie to samo: świąteczne dekoracje, malutkie figurki potrzebne do stworzenia własnej szopki, produkty regionalne (szynki z Korsyki, mydła z Marsylii), wyroby rękodzielnicze, a także czapki, biżuterię i mnóstwo innych rzeczy. Jednak najważniejsze jest jedzenie – wszechobecne naleśniki, gofry, churros, frytki, kanapki, pieczone kasztany, tartiflette, choucroute. A do picia gorąca czekolada, grzane wino i piwo. Dla każdego coś się znajdzie.

Jarmark Świąteczny Paryż

Pola Elizejskie

Bez wątpienia największy Marché de Noël, to ten na Polach Elizejskich, który ciągnie się po obu ich stronach, aż do Placu Concorde. Można wybrać się tam na naprawdę „konkretny” spacer – wysiąść z metra przy Łuku Triumfalnym, i ruszyć Polami Elizejskimi, podziwiając świąteczne ozdoby i, ewentualnie wybrać się na zakupy do jednego z wielu butików. Następnie przejść jedną stroną Marche aż do Placu Concorde, wrócić drugą. Wypić grzane wino, zjeść naleśnika. W weekendy trzeba być jednak nastawionym na przepychanie się w tłumie turystów.

Jarmark Świąteczny Paryż

Jarmark Świąteczny Paryż

Jarmark Świąteczny Paryż

Jarmark Świąteczny Paryż

Jarmark Świąteczny Paryż

Trocadero

Mniejszy, ale za to z widokiem na Wieżę Eiffla, jest marché na Trocadero. Znaleźć można tam to co na każdym jarmarku, ale dodatkową atrakcją jest lodowisko, na które wstęp jest darmowy, płacić trzeba jedynie za wypożyczenie łyżew (5 euro).

Jarmark Świąteczny Paryż

Jarmark Świąteczny Paryż

Można udać się także na inne jarmarki: w Saint-Germain-des-Pres, pod wieżą Montparnasse, przy centrum handlowym Italie 2, na placu Nation, przy Notre Dame czy na La Defense. Każda dzielnica ma swój jarmark, pod tym linkiem znajdziecie aktualną listę.

Post miał ukazać się już jakiś czas temu, ale świąteczny szał i przyjazd do domu, skutecznie mnie od mojego bloga odciągnęły.
Bonnes fetes de fin d’annee! Kolejny post z Paryża ukaże się już w nowym, 2012 roku 🙂