Co to jest Międzyrzecki Rejon Umocniony?
Międzyrzecki Rejon Umocniony (w skrócie MRU) to system poniemieckich fortyfikacji, położonych w łuku Odry i Warty, rozciągający się na odcinku około 80 kilometrów pomiędzy Gorzowem Wielkopolskim a Zieloną Górą. To największe w Europie pozostałości fortyfikacji, składające się z sieci podziemnych tuneli, dworców kolejowych i hal oraz z naziemnych zapór przeciwpancernych („zęby smoka”).
MRU zachwyca rozmachem i rozwiązaniami technicznymi. W momencie zakończenia prac wybudowano 106 bunkrów, 21 z nich zostało połączonych siecią podziemnych tuneli o łącznej długości ponad 30 kilometrów. Podobno plan budowy został przez Niemców zrealizowany w zaledwie 30%, a i tak MRU robi wrażenie!
Jak zwiedzać MRU?
Na pewno nie samemu, chyba że życie Wam niemiłe i chcecie się zgubić w labiryncie korytarzy. Do wyboru są dwie trasy turystyczne. Pierwsza zaczyna się w miejscowości Pniewo, w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. Druga, zwana pętlą boryszyńską, startuje z miejscowości Boryszyn.
My zdecydowaliśmy się na zwiedzanie Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. Do wyboru są dwie trasy, krótka (1,5 h) i długa (2,5 h). Zdecydowanie polecamy dłuższą opcję, w której zawiera się dojście do podziemnego dworca kolejki wąskotorowej. Przy takich obiektach lepiej spędzić w nich więcej czasu. Wydaje mi się, że podczas krótkiego spaceru z przewodnikiem, trudno jest poczuć i zrozumieć „wielkość” takiego obiektu. Im więcej czasu tam spędzimy, tym większe wrażenie zrobi na nas jego ogrom.
Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy posiada salę muzealną, przez którą przechodzi się na początku zwiedzania. Następnym punktem jest swoisty „skansen” sprzętu wojskowego, w którym zobaczyć można „zęby smoka”, mały schron bojowy Tobruk oraz naziemną część panzerwerka 717, przez którą wchodzi się pod ziemię betonowymi schodami.
MRU – Pętla Boryszyńska – strona www, FB