Pora na nową serię postów – Studia w Danii. Postanowiłam zebrać najpotrzebniejsze informacje, które na pewno Wam się przydadzą jeśli wpadniecie na pomysł studiowania w Danii. Zaczynamy od wskazówek jak wyszukać odpowiedni dla nas program studiów i jak wygląda proces aplikacji/rekrutacji. Wszystko dotyczy studiów magisterskich – aplikacja na studia licencjackie może się trochę różnić, więc sprawdźcie dokładnie na stronie uniwersytetu. Będzie dużo czytania, mało zdjęć niestety…
Przeszukiwanie internetu
Szczerze mówiąc, nigdy nie myślałam o studiach w Danii. Chciałam zrobić magistra, ale nie w Polsce (próbowałam- rozczarowałam się po raz kolejny polskim systemem). Błąkałam się po internecie, szukając pomysłu na studia, i totalnym przypadkiem znalazłam stronę Study in Denmark. Przeczytałam każdą (dosłownie!) podstronę, zostałam oczarowana duńskim podejściem do nauki i studiowania. Następnie przyszła pora na przeglądanie kierunków oferowanych w Danii. Wiedziałam, że chcę czegoś związanego z turystyką – w końcu licencjat z turystyki i REKREACJI jest. Znalazłam kierunek Master in International Tourism and Leisure Management, przeczytałam opis i… zakochałam się!
Po wyborze kierunku trzeba zapoznać się dokładnie ze stroną konkretnego uniwersytetu – w moim przypadku była to strona Uniwersytetu Południowej Danii. Nie rozczarowałam się, bo na stronie znalazłam wszystkie (podkreślam, WSZYSTKIE!) potrzebne informacje. Niczego nie brakowało, wszystko było jasno wyjaśnione – po prostu idealnie.
Przed zaaplikowaniem koniecznie trzeba przeczytać CURRICULUM kierunku – znajdziemy tam dokładne opisy przedmiotów, egzaminów czy zasad pisania pracy magisterskiej. Osobiście w życiu bym nie zaaplikowała na studia (i pojechała na nie!) bez dokładnej wiedzy czego się będę musiała uczyć… A poznałam już parę osób, które nawet nie wiedziały co to jest curriculum 🙂 Jak wspomniałam wcześniej – na stronie SDU są wszystkie potrzebne informacje na temat programu studiów, potencjalnych efektów nauki, możliwości pracy, wymagania aplikacyjne, zasady aplikacji i opłaty.
Aplikacja
Po podjęciu decyzji o studiach trzeba wziąć się za organizowanie potrzebnych dokumentów. Dokładną listę znajdziecie tutaj. Jeśli nie macie dyplomu licencjata po angielsku, czeka was niemały wydatek – potrzebne jest tłumaczenie przysięgłe.
Konieczna jest dokumentacja waszego poziomu języka angielskiego. Ja zdecydowałam się na egzamin IELTS, do którego przygotowałam się zupełnie sama (i poszedł mi on bardzo dobrze!).
Po zebraniu dokumentów i wysłaniu ich…czekamy! Ja dostałam odpowiedź po około dwóch miesiącach, zostałam przyjęta warunkowo i musiałam odbyć jeden dodatkowy kurs w sierpniu. Wyszło mi to tylko na dobre, bo nauczyłam się przydatnych rzeczy i zaliczyłam już swój pierwszy esej i ustny egzamin!
Nie możecie zapomnieć o aplikacji dotyczącej zakwaterowania! Dokładniej o pokojach i mieszkaniach zapewnionych przez SDU będzie przy innej okazji.