Podróże

Na weekend: Lubeka

Witajcie! Tegoroczny weekend majowy spędziliśmy w Lubece, urodziwym mieście na północy Niemiec. Lubeka znajduje się około 70 kilometrów od Hamburga. Dlaczego akurat Lubeka? Byliśmy już w Hamburgu i chcieliśmy odwiedzić jakieś nowe miasto – padło więc na Lubekę. Jednak głównym celem wyjazdu i największą jego atrakcją nie było samo miasto. Ale o tym innym razem!

IMG_7864

Klimatyczne wąski uliczki Starego Miasta i widok na Kościół Mariacki

W Lubece znajduje się jeden z głównych niemieckich portów morskich. Miasto należało do Ligii Hanzeatyckiej i było nazywane „Królową Hanzy”. Największą atrakcją jest Stare Miasto, które jest jednym z największych zabytkowych zespołów  zabudowy gotyckiej w Europie, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zabytkowe ceglane budynki i wąskie uliczki nadają Staremu Miastu niezwykły charakter… Nic tylko spacerować!

Lubeka nazywana jest „Miastem Siedmiu Wież”, od wież które wyróżniają się w panoramie miasta: katedry, Kościoła Mariackiego, kościołów Świętego Piotra, Jakuba i Idziego. Najpopularniejsze drogi prowadząca na Stare Miasto przebiegają przez Bramę Holsztyńską i Bramę Zamkową.

Processed with VSCOcam with g3 preset

Plac przy Ratuszu

Processed with VSCOcam with g3 preset

Brama Holsztyńska

IMG_7882

IMG_7883

IMG_7865

IMG_7866

Jeśli kogoś interesują zakupy to nie będzie zawiedziony – w ścisłym centrum Lubeki znajduje się kilka dużych handlowych ulic. Można jednak też udać się na Huxstrasse, wąską brukowaną uliczkę na której znajdziemy ponad 100 małych sklepów z charakterem.

IMG_7867

Makieta Starego Miasta i widok na Kościół Św. Idziego

Lubeka może pochwalić się wspaniałymi zielonymi terenami w samym centrum miasta. Parki są idealne na odpoczynek, spacer, a nawet na jogging! Nam udało się przebiec bardzo fajną trasą – odkryliśmy zupełnie nowy sposób na zwiedzanie miast! 🙂

IMG_7868

Lubeka_jogging

Trasa naszego joggingu po Lubece

Processed with VSCOcam with g3 preset

Byliście kiedyś w Lubece? A może zdarza Wam się zwiedzać nowe miejsca na „biegająco”? Dajcie znać w komentarzach! 🙂