Przepisy

Zupa paprykowo-pomidorowa

Uwielbiam zupy kremy. Im prostsze i im mniej składników tym lepiej. Zupa nie musi być też na mięsie – wystarczy dobry warzywny bulion, czasami może się obejść nawet bez tego. Zazwyczaj przygotowuję duży garnek zupy i część przelewam do słoików, które chowam do lodówki. W ten sam sposób postępuję z sosem curry czy z sosem bolońskim. Dzięki temu mam w lodówce zapas „gotowych” dań, które ratują mnie gdy nie mam czasu lub ochoty na gotowanie obiadu.

Pierwszy raz spróbowałam zupę pomidorowo-paprykową gdy pracowałam w barze sałatkowym, i od tego momentu stała się jedną z moich ulubionych. Gęsta, aromatyczna, a w zimie przyjemnie rozgrzewająca. Oryginalny przepis gdzieś zagubiłam, próbowałam go znaleźć ale w końcu się poddałam, i stworzyłam własną wersję tej zupy. Najważniejsze są dobrej jakości przyprawy, zwłaszcza wędzona papryka w proszku – nadaje ona zupie bardzo fajny smaczek.

Składniki

– 2 cebule

– 2 ząbki czosnku

– 2 czerwone papryki

– 3 duże pomidory (mogą być pomidory malinowe)

– 1 łyżka oleju kokosowego lub masła klarowanego (ewentualnie inny olej, którego używacie na codzień)

– 1 łyżka mielonej słodkiej papryki

– 1 łyżka mielonej wędzonej papryki

– 1 łyżeczka ostrej papryki w proszku

– 2 opakowania pasaty pomidorowej (ok. 1 l)

– 0,5 l bulionu warzywnego (polecam z przepisu Jadłonomii) lub wody

– sól i pieprz do smaku

– opcjonalnie suszone oregano i suszona bazylia

– opcjonalnie papryczka chilli bez pestek (lub z pestkami jeśli lubicie bardzo ostre potrawy)

Wykonanie

+ Cebulę i czosnek kroimy w drobną kostkę. Paprykę również kroimy w kostkę. Pomidory zalewamy wrzątkiem, obieramy ze skórki i kroimy w większą kostkę.

+ W dużym garnku rozgrzewamy olej, wrzucamy cebulę i czosnek, chwilę podsmażamy mieszając. Dodajemy paprykę, mieszamy (jeśli używacie papryczki chilli dodajcie ją razem z papryką). Dodajemy przyprawy (słodka papryka, wędzona papryka, ostra papryka), mieszamy ponownie, dodajemy pokrojone pomidory. Dusimy na małym ogniu przez 6-7 minut.

+ Odstawiamy warzywa do lekkiego przestygnięcia, a następnie miksujemy je blenderem na krem (ja lubię żeby kawałki warzyw były widoczne, miksuję więc niezbyt dokładnie).

+ Do warzyw wlewamy 1 l pasaty pomidorowej. Mieszamy i stawiamy na małym ogniu na około 5 minut.

+ Dodajemy bulion (lub ewentualnie wodę) – ilość bulionu zależy do waszych preferencji, czy chcecie żeby zupa była bardzo gęsta czy może bardziej wodnista. Ja dałam 0,5 l bulionu.

+ Całość chwilę podgrzewamy, doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Można takie dodać łyżeczkę suszonego oregano i bazylii.

+ Podajemy z kleksem jogurtu naturalnego i liściem natki pietruszki (lub bazylii).

Gorącą zupę można przelać do umytych i wyparzonych słoików, zakręcić i odwrócić je do góry dnem. Zostawić aż wystygną, a potem przechowywać w lodówce.

Smacznego!

zupa_pom_paprykowa