Podróże

The Black Sun

Witajcie!

Dzisiaj relacja z wycieczki na którą wybrałam się w ostatni weekend września – był to jednocześnie ostatni weekend kiedy dysponowałam samochodem, trzeba było zrobić z tego pożytek 🙂

Głównym celem wyprawy było zobaczenie The Black Sun (Czarne Słońce, po duńsku Sort Sol), zjawiska które w Danii można zaobserwować głównie latem i jesienią, kiedy to tysiące (a nawet miliony) migrujących szpaków odgrywają wspaniały spektakl i „tańczą” przy zachodzie słońca.

Z Kolding pojechałyśmy na południowy-zachód, prawie pod granicę z Niemcami. Wycieczkę rozpoczęłyśmy od wizyty w maleńkiej miejscowości Møgeltønder, w której znajduje się zamek Schackenborg, prywatna rezydencja duńskiego księcia Joachima.Møgeltønder to głównie urocze domki, ułożone wzdłuż brukowanej ulicy. Znajdziemy tam kilka kawiarenek i znaną restaurację i hotel Schackenborg Slotskro.
IMG_9449

IMG_9450

The Black Sun

Szpaki odgrywające „taniec” można obserwować na całym południowo-zachodnim wybrzeżu. W niektóre wieczory ptaki są szczególnie aktywne, wykonują szybkie zmiany kierunków i jest to naprawdę widowiskowe. Powodem takie zachowania są drapieżne ptaki znajdujące się w pobliżu, takie jak jastrzębie, sokoły czy myszołowy. Drapieżnikom udaje się z reguły złapać spore ilości szpaków, dlatego ptaki te latają całą grupą, próbując wzbić się ponad drapieżcę i zaatakować go wymiocinami lub odchodami. Brzmi okropnie, ale ma to sens, ponieważ przez to pióra drapieżników zlepiają się i nie mogą latać.

W wieczory kiedy ptaki drapieżne nie polują na szpaki, na niebie nie ma żadnego show – szpaki śpią wtedy spokojnie w trzcinie. Często zmieniają też miejsce noclegu, nie tylko aby przechytrzyć drapieżniki, lecz także dlatego że trzcina łamie się pod ciężarem tak wielkiej ilości ptaków.

 

DSC03601_Fotor

IMG_9402_Fotor

Kiedy i gdzie?

Największe ilości szpaków można zaobserwować wiosną (koniec marca, początek kwietnia) i jesienią (wrzesień, początek października).

Ptaki najlepiej obserwować na terenie parku narodowego Morza Wattowego (Wadden Sea National Park), jest to jedno z najlepszych miejsc do bird watchingu w Danii. Park narodowy organizuje wycieczki z przewodnikiem, które kosztują 75 koron duńskich od osoby.

Ptaki można też obserwować na własną rękę, w takim wypadku przydatna będzie poniższa strona, na mapie oznaczone są miejsca gdzie przebywa najwięcej ptaków. Popularnymi miejscami są Ribe i okolice Tøndermarsken.

IMG_9452

Na koniec piękny duński zachód słońca 🙂

DSC03611

Chcecie dowiedzieć się więcej o życiu w Danii? Polecam książkę Życie po duńsku. Rok w najszczęśliwszym kraju na świecie autorstwa Hellen Russell.*wpis zawiera linki afiliacyjne*