Podróże

Dzielnica La Défense

Zaledwie dwa przystanki metra od mojego domu znajduje się dzielnica La Défense. Jest to nowoczesna dzielnica handlowo-biznesowo-mieszkalna, znajdująca się na zachód od Paryża, na terenie trzech różnych gmin, w departamencie Hauts-de-Seine.

Mogę tam podjechać metrem, ale często wybieram spacer. Jest coś niezwykle przyciągającego w La Defense. Znajdują się tam siedziby wielu francuskich koncernów, duże centum handlowe Le Quatre Temps oraz mniejsze Cnit. Odbywają się tutaj także różne wystawy czy wydarzenia kulturalne (np. przedstawienie multimedialne Mały Książe). Cały ruch kołowy został przeniesiony na obrzeża dzielnicy i pod jej powierzchnię. Pod ziemią znajduje się bardzo ważny węzeł komunikacyjny, kończy tutaj bieg (i zaczyna) linia metra numer 1, biegną tędy linie RER, znajduje tu się także dworzec kolejowy i autobusowy.

Przed świętami Bożego Narodzenia na La Defense odbywa się świąteczny jarmark. Idealnie jest odwiedzić La Defense rano, przed godzinami lunchowymi, lub zaraz po. W czasie przerwy obiadowej tłum ludzi staje się nie do zniesienia.
Dojazd:

– metro: linia 1 (Esplanade de la Defense, La Defense)

– RER: A (La Defense)

– Tramwaj: T2