Podróże

Zamek Fontainebleau (Château de Fontainebleau)

Uwielbiam mój roczny bilet na paryską komunikację miejską. Od poniedziałku do piątku działa tylko na terenie pierwszej i drugiej strefy, ale za to w weekendy i w święta mogę bez ograniczeń podróżować po całej Ile-de-France! Korzystam z tego ile się da i w weekendy odwiedzam podparyskie miejscowości. Byłam dwukrotnie w Wersalu, jakiś czas temu odwiedziłam Fontainebleau (także dwukrotnie!).

Dlaczego Fontainebleau?

Dlaczego Fontainebleau? Odpowiedź jest bardzo prosta. W Fontainebleau znajduje się jeden z największych we Francji kompleksów pałacowo-parkowych. To popularne miejsce weekendowych wycieczek Paryżan, bowiem Fontainebleau to nie tylko pałac, ale też wielki las oraz formacje skalne na które można się wspinać.

Jak dojechać do Fontainebleau?

Fontainebleau znajduje się ok. 60 kilometrów od Paryża. Codziennie kursują tam pociągi z Gare de Lyon (kierunek: Montargis Sens, Montereau lub Laroche-Migennes). Należy wysiąść na stacji Fontainebleau-Avon, następnie wsiąść w autobus (linia 1, kierunek Les Lilas). Autobus, dowozi nas do centrum, po sam zamek (przystanek „Château”). Podróż trwa niecałą godzinę.

Bilet w jedną stronę to koszt około 9 euro. Rozkład pociągów można znaleźć tutaj. Rozkład jazdy autobusu dostępny jest tutaj. Niestety nie wiem ile dokładnie kosztuje bilet autobusowy, ale podejrzewam, że nie więcej niż 3 euro.

Wyświetl większą mapę

 

Co zobaczyć w Fontainebleau?

Fontainebleau słynie z jednego z najstarszych zespołów parkowo-pałacowych we Francji. Pałac wraz z parkiem wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przez kilka wieków Château de Fontainebleau było rezydencją królów Francji. Luwr i Wersal przyćmiły później to miejsce, jednak to zamek w Fontainebleau i jego liczne przebudowy zapoczątkowały okres nowoczesności we francuskiej architekturze.

W Fontainebleau można oglądać m.in. królewskie apartamenty (Grand Apartments), apartamenty Napoleona, teatr oraz kaplicę. Królewską rezydencję otaczają liczne ogrody (ogród Diany, ogród angielski) oraz duży park. W sąsiedztwie zamku znajduje się także jezioro oraz kanał.

Widok na Escalier du Fer-á-Cheval, schody w kształcie podkowy oraz Cour du Cheval Blanc. Po tych schodach opuszczał zamek Napoleon Bonaparte po podpisaniu abdykacji.

Na zdjęciu po prawej stronie znajduje się statua Diany, rzymskiej bogini łowów. Pomnik wykonany z brązu został wykonany przez Tommaso Francini, który stworzył także Fontannę Medyceuszy w Ogrodzie Luksemburskim.

Zamek Fontainebleau jest idealnym miejscem na weekendowy wypad za miasto. Można zwiedzić muzeum, a potem piknikować w pięknym parku i pospacerować po lesie.
Fontainebleau zrobiło na mnie o wiele lepsze wrażenie niż Wersal. Odwiedziłam je dwukrotnie w weekend i byłam zachwycona niewielką ilością zwiedzających. Wizyta w zamku była naprawdę przyjemnością (nie to co w Wersalu, gdy tłum mnie niósł!).

Informacje praktyczne

Jak dojechać? Do Fontainebleau można dojechać samochodem, wygodne jest połączenie kolejowe z Paryża (więcej informacji).

Wstęp do muzeum jest płatny. Darmowy wstęp dla osób poniżej 26 roku życia (więcej informacji).

Przed wizytą polecam zapoznać się ze stroną internetową zamku Fontainebleau (Château de Fontainebleau).